اسلایدر

آثار تاریخی و جاهای دیدنی کوهدشت
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

            نقوش صخره ای هومیان

این نقوش در شمال شهرستان كوهدشت واقع شده اند. نقاشیهای مذكور نقش جادوی و سحر آمیزی داشتند ومعمولا افراد این نقوش رابر روی دیواره غارها ایجاد می نمودندو آرزو وآمال خویش راكه همانا شكار بود بر روی دیواره ها نقش می كردند تا شاید در عالم واقع بهتر بتوانندبه آنها دسترسی پیداكنندبعلاوه با ایجاد این نقوش كه در زندگی آنها مهم بودبا این عمل امید به فراوانی آنها رادر عالم واقع تسهیل می نمودندنقوش صخره ای میرملاس و هومیان ازجمله آثار بی نظیر درسطح كشور است كه نشان از دیرنیكی و باستانی بودن این خطه دارد نقوش دره میرملاس با نقشی لنگركشتی آغاز می شود پس نقشهایی از میادین شكار گوزن به صورتهای فردی و جمعی است تعداد آنها در دره میرملاس 18 و در هومیان 10 نقش است كه عمدتاً به رنگ سیاه اخرایی و زرد رنگ طراحی و اجرا شده اند . در هومیان ( هومیون ) ، نقشی از گوزن و شكارچی اسب سوار با تیر و كمان به صورت زیبا و كاملی وجود داشته كه گذشت زمان قسمتی از سوار و اسب شكارچی را خراب كرده است . این آثار مربوط به دوره پارینه سنگی می باشند

این محوطه درقسمت شمالی دشت كوهدشت به فاصله 6 كیلومتر از مركز شهر ودر دامنة كوه چنگری واقع شده است. آثار موجود در آن نشان میدهد كه وضعیت كوه در نحو انتخاب مكان نقش اساسی را ایفا نموده است . بطوریكه حصار مكشوفه بنابر وضعیت كوه ساخته شده و در كنار پرتگاههای كوه عملكرد تدافعی آن را مشخص تر نموده است . این محوطه علاوه برحصار از تختگاه ، شاه نشین و منازل مسكونی تشكیل گردیده كه شاه نشین آن مسلط بر همه قسمتهای حصار است . در این محوطه سنگهای حجاری شده با نقش شیر بالدار و درخت زندگی و همچنین قطعات سفالی از نوع سفال لعابدار با نقش كنده زیر لعاب متعلق به قرون 7 و 8 هـ . ق و سفالینه های هزاره اول بدست آمده است . كاوشهای باستانشناسی در این محوطه از سال 1377 آغاز و تاكنون ادامه دارد . اشیاء بدست آمده علاوه بر چند قطعه سنگ با نقش شیر بالدار یك قطعه تابوت سفالی و یك هاون سنگی ، دو كوزه سفالی كوچك و یك سنجاق مفرغی می باشند كه در حفریات باستانشناسی بدست آمده اند . در فاصلة 30 كیلومتری این محوطه در دامنه كوه كر شوراب روستائی به اسم سرخ دم لری وجود دارد كه در طی سالهای قبل از انقلاب به سرپرستی آقای اشمیت مورد كاوش قرار گرفته است .این محوطه باستانی( احتمالامربوط سده7الی5 ق.م)است كه به شماره 3638 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در شرق شهر كوهدشت در دهستان خوشناموند محوطه ای باستانی وجود داردكه به واسطه قرمز بودن خاك دامنه كوه به سرخ دم معروف است . این سایت عظیم باستانی كه دكتر اشمیت اولین باردر أن حفاری نمود نتایج مهمی را پیش روی محققان گذاشت.كشف معبدی به شیوه وسبك أشوری در این نقطه دلیل برنفوذ وتاثیر هنر أشوری بر منطقه لرستان است .در این عبادتگاه اشیاء نذری كه در داخل دیواره معبدكار گذاشته بودند كشف شد ,همچنین أیینه های برنزی (مفرغی),مهره های استوانه ای ومجسمه های كوچكی از مرد و زن مشاهده وكشف شد. عبادتگاهی كه در این مقطع زمانی وجود داشته است متعلق به گروههایی بوده كه از سراسر استان در این معبد اجتماع كرده و أداب خاص دینی خود را انجام داده اند.اشیا مفرغی سرخ دم لری اینك زینت بخش موزه های ملی وشخصی دنیاست.

  • قلعه كوهزاد (وزنیار)

این بنا در شهرستان كوهدشت ودر بخش رومشگان واقع شده است .تمامی قسمتهای برجای مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالی آن سالم تر از سایر قسمت هاست سبك طاق این قلعه شباهتهایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد . ورودی قلعه به سمت شرق می باشد و در قسمت شمال پنجره ایی به ابعاد 90* 80* 100 تعبیه گردیده است . طول و عرض آن 205* 85/3 متر و بلندی طاق 75/2 سانتیمتر است . طول حصار قلعه 60 متر و عرض آن 24 متر و آثار هشت اتاق به خوبی پیداست . موقعیت قلعه بصورتی است كه چشم انداز بسیار زیبایی از درة سیمره و منطقه طرهان و رومشكان را در برمی گیرد . این اثر منسوب به آیین مهر پرستی و مربوط به دوره اشكانی (پارتی) می باشد كه به شماره 3760 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  • قلعه زاغه (زاخه)

این دژ در شهرستان كوهدشت ودر بخش رومشگان واقع شده و تماماً از سنگ ساخته شده است . سبك و نوع طاق آن با سایر آثار موجود در استان متفاوت است سنگهای بكارگرفته شده در این بنا بصورت حجاری شده و قلوه سنگ می باشد.دمورگان این اثر را از آثار دوره ایلامی می داند اما بنا بیشتر خصوصیات معماری ساسانی را دارد . بیشتر قسمتهای آن در زیر خاك مدفون است . به احتمال زیاد در قسمت جنوبی آن آتشكده ای وجود داشته است

این بنا در منطقه طرهان شهرستان كوهدشت بر روی رودخانه سیمره در حد فاصل استان لرستان و ایلام واقع شده است.پل در تنگترین بستر رودخانه سیمره ، در محلی بنام سی پلهSipelaواقع شده است این پل در مسیر یكی از راههای باستانی قرار داشته كه سبب ارتباط كرمانشاهان ، ایلام و لرستان (سرطرهان)بوده است.پل یاد شده دارای 4 چشمه طاق بوده كه اكنون تنها دو چشمه طاق آن باقی است . پنهای هر پا یه آن 5/6 متر و طول آن 17 متر است .اندازه سنگهایی كه در پایه به كار رفته 60×60×100سانتیمتر وبعضی نیز بزرگترند.روی هریك از این سنگها علامت مشخصی كنده شده است. مصالح بنا از كچ وسنگ است.در آثار مورخان دوره اسلامی اشاره ای به این پل نشده است. این پل سترگ از آثار منحصر به فرد دوره ساسانی بوده وبه شماره 3511 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

  • میل خسرو آباد(خسروآ)صیدصفربگ

این بنا در بخش كونانی شهرستان كوهدشت واقع شده است .میل خسرو آباد یا خسروأ كه به نام میل صید صفربگ نیز معروف است . در گورستان قدیمی روستای خسرو آباد واقع شده است. .بلندای این میل حدود 6متر و60 سانتیمتر می باشدقطر پایه آن حدود2متر می باشد نمای ظاهری آن دارای انحنا بوده وبه شكل هرمی 6 وجهی می باشددر ساخت آن از مصالح قلوه سنگ,گچ و....استفاده شده است.این میل یكی از قدیمی ترین و منحصرترین میل های یادبود در لرستان بوده كه برای نشان گور بكار برده شده است. براساس شواهد این بنا احتمالا مربوط به دوره زندیه می باشد

  • چشم اندازهای زیبای طبیعی شهرستان کوهدشتتنگه‌شیرزکه به لحاظ زیباییهای طبیعی از آن به عنوان نگین سبز لرستان نام می‌برنداین تنگه بکر و دست نخورده در ۴۰کیلومتری شمال غربی کوهدشت و در کنار رودخانهسیمرهواقع است.
  • مقبره داود رشید، یا سیله که مربوط به دورهاشکانیاناست.
  • امامزاده محمد در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی کوهدشت واقع شده است. آرامگاه این امامزاده یکی از مهمترین جاذبه‌های زیارتی، تفریحیشهرستان کوهدشتبه شمار می‌رود. امام زاده محمد در شهری به نامدرب گنبدواقع شده اس.
  • امامزاده ابوالوفاء که در ۲۵ کیلومتری شمال شهر کوهدشت واقع شده است. سید محمدابوالوفاء فرزند زید و زید نیز فرزندعلی بن حسینمی‌باشد.

مردم‌شناسی و زبان

مذهب مردمان این شهرشیعهو تعدادی نیزاهل حقهستند. از حیث طایفه و تیره‌های موجود در این شهرستان تنوع فراوانی وجود دارد که با گویش‌های مختلفلریولکیتکلم می کنند.که شامل: (1-آدینه وند 2- آزادبخت 3- ایتیوند 4- اولادقباد5-امرایی 6 - بازوند 7- پادروند 8- چهار قلعه 9- خوشناموند 10- دراویش كه خود دو گروه هستند الف: دراویش بلوران و دراویش داود رشید ، میشنان و رود بار 11 - رومیانی 12 - ریكا 13- رئیسوند 14- رشنو 15- زالی 16- زیو دار 17-سادات كه خود 5 گروه هستند( سادات درب گنبد–سادات كره لان–سادات ابوالوفا–سادات زرون–سادات آتش بگی ) 18- سوری 19- شیراوند 20- شاهیوند21-ضرونی 22- عبدولی 23- قرعلیوند 24-كوشكی25 -كونانی 26- كاكاوند 27 - گراوند ۲8- گرمه ای 29- میربگ 30 - مهكی 31-نورعالی 32- خلیفه (جز ایتیوند می باشند). 33-طولابی و (تعدادی آهنگر نیز ذر سطح منطقه پراکنده اند).( عده ای نیز از لوطی ها و كولیها زندگی می کنند .

جغرافیای کشاورزی شهرستان کوهدشت

مهمترین شاخص های شهرستان كوهدشت در بخش های مختلف اقتصادی بر اساس ارزیابی اداره كل آمار معاونت بر نامه ریزی استانداری استان لرستان در شهریور1388 ماه به شرح ذیل می باشد . كل مساحت اراضی كشاورزی شهرستان191572هکتار، معادل ۲۵ درصد اراضی زراعی استان که از آن ۱۹۲۹۷ هکتار آبی و ۱۷۲۲۷۵هکتار دیگر دیم می‌باشد که سالانه ۱۵۴۱۴۵ هکتار از آن زیر کشت محصولات کشاورزی می رود؛ میزان ۳۰۹۲۰۵ تن تولید یعنی 7/16د تولید محصولات زراعی استان و هم‌چنین با ۲۳۹۴ هکتار سطح باغات مثمر با تولید سالانه ۲۸۰۰۰ تن یعنی معادل 5/12 درصد تولید باغات استان و با دارا بودن ۶۵۰ هزار واحد دامی با تولید ۲۵ هزار تن محصولات دامی را به خود اختصاص داده‌است. هم‌چنین بیش از ۹۰ درصد باغات انار استان لرستان در شهرستان کوهدشت وجود دارد که عمدتاً دربخش طرهانو بخش‌ کونانی به ویژه منطقه‌ی زیرتنگ سیاب ،چقاپیت سفلیچقاپیت علیا، گراب و رودبار قرار دارند.

اقلام زراعی که در این شهرستان کشت می شود ،عبارتند از گندم ،جو ، برنج، ذرت، چغندرقند،نخود ،عدس ،کلزا، سبزیجات ،محصولات جالیزی،میوه جات سردرختی از قبیل انار، سیب،انگور، هلو،شلیل ، انجیر و زردآلو،توت است . همچنین طبق تحقیقات به دست آمده زمین های کشاورزی مستعد وشرایط آب وهوای مناسب ، شرایط کشت زعفران وپسته را نیز داراست. دامپروری نیز به شیوه های صنعتی و سنتی در این شهرستان رواج كامل دارد.

از لحاظ منابع طبیعی دارای ۲۷۹۰۸۴ هکتار مرتع و جنگل است که ۱۵۹۶۰۹ هکتار آن مرتع و ۱۱۹۴۷۵ هکتار دیگر جنگل می‌باشد.یعنی معادل 5/14 درصد جنگل و مرتع استان را به خود اختصاص داده است


می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
ps4 games 1398/09/15 06:14
This is very interesting, You're a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more
of your wonderful post. Also, I've shared your web site
in my social networks!
ps4 games 1398/09/7 11:15
Everything is very open with a really clear description of the challenges.
It was truly informative. Your site is extremely helpful.
Many thanks for sharing!
plenty of fish dating site 1398/08/21 07:23
Outstanding post however , I was wondering if you could write a litte more
on this subject? I'd be very grateful if you could elaborate a little bit further.
Thanks!
plenty of fish dating site 1398/08/19 20:31
Hello friends, how is all, and what you desire to say on the topic of this paragraph, in my
view its genuinely awesome for me.
benefits of coconut oil 1398/08/13 17:33
Heya! I understand this is sort of off-topic however I had to
ask. Does managing a well-established blog like yours require a large amount of work?
I am completely new to writing a blog however I do write in my journal everyday.
I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online.

Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for new
aspiring bloggers. Thankyou!
health benefits of coconut oil 1398/08/7 09:37
Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
images aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different internet browsers and both show the
same outcome.
quest bars cheap 1398/07/17 17:15
Hey there! I understand this is somewhat off-topic however
I had to ask. Does running a well-established
website like yours require a lot of work? I am completely new to writing a blog however I do write in my diary everyday.
I'd like to start a blog so I can share my experience and thoughts
online. Please let me know if you have any kind of suggestions or
tips for new aspiring bloggers. Thankyou!
minecraft games 1398/06/10 23:56
At this time it seems like Movable Type is the best blogging platform available right now.
(from what I've read) Is that what you are using
on your blog?
minecraft games 1398/05/27 22:09
This information is worth everyone's attention. Where
can I find out more?
how to get help in windows 10 1398/04/31 10:43
Thank you for sharing your info. I truly appreciate your efforts and I will be waiting
for your further post thank you once again.
how to get help in windows 10 1398/04/27 05:32
Hi are using Wordpress for your blog platform?

I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create
my own. Do you require any html coding expertise
to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!
plenty of fish dating site 1398/04/1 10:54
Pretty portion of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account
your blog posts. Anyway I'll be subscribing to
your feeds and even I success you get admission to constantly rapidly.
plenty of fish dating site 1398/04/1 00:10
Magnificent goods from you, man. I've be aware your stuff prior
to and you are simply extremely fantastic. I actually like
what you have obtained right here, certainly like what you're saying and the best way by which
you say it. You are making it entertaining and you still care for to stay it wise.

I can not wait to read far more from you. That is actually a tremendous web site.
quest bars cheap 1398/03/25 02:56
you are actually a just right webmaster. The site loading
speed is incredible. It sort of feels that you are doing any unique trick.
In addition, The contents are masterwork.
you have done a fantastic job in this topic!
gamefly free trial 1398/03/16 16:19
This design is incredible! You definitely know how to keep a reader entertained.

Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
(well, almost...HaHa!) Great job. I really loved what you
had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
gamefly free trial 1398/03/15 18:20
Howdy! This is kind of off topic but I need some
advice from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?
I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
I'm thinking about creating my own but I'm not sure where to start.
Do you have any points or suggestions? With thanks
gamefly free trial 1398/03/15 09:42
I have to thank you for the efforts you have put in writing
this site. I'm hoping to see the same high-grade blog posts by you later on as well.
In fact, your creative writing abilities has encouraged
me to get my own, personal site now ;)
how to get help in windows 10 1398/03/10 01:57
Touche. Great arguments. Keep up the good effort.
gamefly free trial 1398/03/9 02:16
Hiya! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
My weblog looks weird when browsing from my iphone 4.
I'm trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem.
If you have any recommendations, please share. Appreciate it!
choc 1397/02/12 16:46
bookmarked!!, I love your website!
Can you lose weight by doing yoga? 1396/05/17 05:57
I am sure this piece of writing has touched all the
internet visitors, its really really fastidious paragraph on building up new blog.
Foot Pain 1396/05/9 10:01
My partner and I stumbled over here by a different web page and thought I should check
things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to looking at your web page for a second time.
laverarodebaugh.wordpress.com 1396/05/9 00:14
Wow, that's what I was seeking for, what a material!
existing here at this weblog, thanks admin of this web site.
How you can increase your height? 1396/05/6 19:55
I am genuinely delighted to glance at this webpage posts which contains lots of valuable information, thanks
for providing these kinds of information.
Can you increase your height by stretching? 1396/05/6 10:01
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year
old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She
put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched
her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!
manicure 1396/02/14 01:57
Hey there! I'm at work surfing around your blog from my new iphone!
Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
Keep up the superb work!
manicure 1396/02/11 20:21
Why viewers still use to read news papers when in this technological
globe the whole thing is presented on web?
manicure 1396/01/18 21:09
Thanks for the good writeup. It actually used to be a amusement account it.
Look advanced to more introduced agreeable from you!
However, how could we be in contact?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو