تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - قوم لک در گذر تاریخ

اسلایدر

قوم لک در گذر تاریخ
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

تحقیق درباره ریشه و گویش و آئین و فرهنگ “قوم لک” نیز نیازمند آگاهی کامل از تاریخ اقوام ایرانی و اقوام قدیمی‌کُرد و آیین‌هایی نظیر میترایی، زرتشتی، مانوی، مزدکی و همچنین آگاهی از زبان‌هایی نظیر پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی است. به همین دلیل تا امروز کتابی جامع درباره این قوم به چاپ نرسیده است، که همه زمینه‌ها را شامل شود و بتواند اطلاعاتی جامع را در این زمینه ارائه کند.“قوم لک” یکی از اقوام قدیمی‌است که زیستگاه تاریخی آن مناطق بین استان‌های همدان، کرمانشاه، ایلام و لرستان بوده و به “لکستان” معروف است. لک‌ها به گویشی ویژه به نام “زبان لکی” صحبت  میکنند و همچنین چند قوم نزدیک به لک‌ها نیز به زبانی شبیه به این زبان تکلم می‌کنند

. نام “قوم لک” در گذشته‌های بسیار دور نیز دیده می‌شود و به دلایلی از جمله فعالیت‌هایشان بر ضد حکومت‌های گذشته، تحرکات آنها در مناطق اطراف “لکستان”، دامداری، تغییر و تحولات حکومتی در مناطق وسیعی پراکنده شده اند، همچنین به وسیله حکومت عثمانی و سلسله‌های حاکم بر ایران و به ویژه حکومت‌های صفویه و قاجاریه بسیاری از آنها آواره شده اند. همچنین “کریم خان زند” در دوران حکومت خود (۱۷۷۹-۱۷۴۷) بخشی از “قوم لک” و به ویژه خانواده‌های سربازانش را به مناطق جنوبی ایران فرستاد، به همین دلیل “قوم لک” را می‌توان در بیشتر مناطق ایران و دیگر مناطق کردنشین کشورهای همسایه و چند منطقه در جنوب آنکارا مشاهده کرد. بررسی و نوشتن داستان چگونگی پراکنده شدن این قوم نیازمند پژوهشی میدانی و تحقیقی کامل و مفصل است. پژوهشی در این حد نیز نیازمند کار گروهی و حمایت‌های مادی و معنوی دولت است و در غیر این صورت نمی‌توان انتظار نتایجی مطلوب را در این زمینه داشت. همچنین تحقیق درباره ریشه و گویش و آئین و فرهنگ “قوم لک” نیز نیازمند آگاهی کامل از تاریخ اقوام ایرانی و اقوام قدیمی‌کُرد و آیین‌هایی نظیر میترایی، زرتشتی، مانوی، مزدکی و همچنین آگاهی از زبان‌هایی نظیر پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی است. به همین دلیل تا امروز کتابی جامع درباره این قوم به چاپ نرسیده است، که همه زمینه‌ها را شامل شود و بتواند اطلاعاتی جامع را در این زمینه ارائه کند.

زیستگاه قوم لک و زبان آنها

کلمه “لک” از نظر لغوی به معنی ۱۰۰ هزار است، شاید در آن دوران این قوم ۱۰۰ هزار سرباز داشته، یا جمعیت این قوم ۱۰۰ هزار نفر بوده است و به همین دلیل به این نام مشهور شده اند. اما امروز ه برخی از لک‌های “لکستان” می‌گویند ما هم لر هستیم و هم کرد، یعنی حرف (ل) را برگرفته از لر و حرف (ک) را نیز برگرفته از کرد می‌دانند، اما منظور آنها از کرد «کلهر و جاف» است که نزدیکی بیشتری با آنها دارند، البته منظور آنها جدا کردن “لر” از کرد نیست. دلیل دیگر نیز بیشتر به زیستگاه آنان برمی‌گردد که در بین استان‌های ایلام، کرمانشاه و لرستان قرار گرفته است و همچون زیستگاه آنان گویش آنها نیز گویشی مرکب از گویش‌های کلهری و لری و جافی است. لک‌ها به آسانی هر سه گویش را می‌فهمند و لر و کلهر و جاف هم به آسانی قادر به فهم گویش لکی هستند. به طور کلی اغلب لک‌های لکستان خود را کرد می‌دانند و به گویش لکی تکلم می‌کنند، همچنین چند قوم از اقوام اطراف آنها نیز قادر به تکلم به گویش لکی هستند، اما بیشتر لک‌هایی که از لکستان دور شده اند به گویش‌های دیگر تکلم می‌کنند. لک‌های ساکن در میان قشقایی‌ها به زبان ترکی، بخشی از لک‌های ساکن استان فارس و کرمان به زبان فارسی و لک‌های ساکن جنوب آنکارا نیز به زبان ترکی تکلم می‌کنند.

طایفه و خانواده‌ها

لک‌های لکستان امروز ترکیبی از طوایفی مانند: مافی، باجلان، ترخان، سلسله، دلفان و زند هستند. شیخ محمد مردوخی می‌گوید: معنای “لک” ۱۰۰ هزار است و از این طوایف تشکیل شده است: سلسله، لاله، دلفان، ترهان و دالوند، که در خانقین، خرم آباد، الشتر و کلیایی، همدان، اصفهان، دولت آباد، سلطان آباد، اسفندآباد و لیلاخ سنندج، قضای سلماس و شیراز سکونت دارند. ژنرال سر پرسی سایکس درباره این قوم می‌گوید: بخشی از لک‌ها در سال ۱۲۷۹ شمسی (۱۹۰۰ میلادی) از جیرفت به سمت گیسکان می‌روند که ییلاق و قشلاق دارد. طوایف لک عبارتند از: درمریدی، گوالی، لیاسی، میرزایی، یارغایی، خواجه دایی، زردشتی، شهسوار، تهرانی، درویشی، تمرادی، سهرابی، خرو، زرایی، چارچی و گداری. کتاب آمار ایران در سال ۱۳۶۱ شمسی “لک” را به این طوایف تقسیم می‌کند: سرگداری، کوچک خانی، مهنی، سلطان شیخ و عرب سلنار. طایفه جمور یا جمیر بزرگترین طایفه کوچنده این قوم است که در مناطقی بین کرمانشاه و همدان سکونت دارد. بخشی از این قوم در مهران و دهلران و خوزستان سکونت دارند و در تابستان‌ها نیز به سمت کوهستان‌های کرمانشاه و همدان کوچ می‌کنند. بخشی دیگر از قوم جمور در شمال خانقین سکونت دارند، حکومت عراق نام قوم جمور را به قوم «جبور» عربی تغییر داده بود در حالی که جمور از لغت «گمو» به معنای سیار (کوچنده) گرفته شده است. به احتمالی بسیار قوی لک‌های ساکن در استان‌های کرکوک، سلیمانیه، اربیل و موصل هم از طایفه جمور باشند. طایفه جمور در کردستان شرقی از بخش‌های زیر تشکیل شده است: عبدلی، گومه یی، به رازی و شاهی. جیمز موریتی جهانگرد انگلیسی که در سال ۱۸۱۰ میلادی از ایران دیدن کرده است، می‌گوید: لک در سراسر ایران پراکنده شده است و طایفه ای بزرگ است و از چند بخش تشکیل شده است. در اصل ایرانی اند و خود را کرد می‌دانند، نویسنده در ادامه می‌گوید لک‌های کرمان در سال ۱۰۵۰ قمری از بندرعباس به این منطقه آمده اند. وزیری نیز می‌گوید در منطقه برنجان کوهستانی، چندین نام جغرافیایی دیده می‌شود که دربردارنده عنوان “لک” هستند که متعلق به “لک”‌هاست. در ادامه اینگونه درباره طوایف لک ساکن در این منطقه می‌گوید: درمریدی، گودالی، میرازیی، خواجه، زروسی، شهسواری، تهرانی، درویشی، غزاوی خدر. در سال ۱۲۷۹ سر پرسی سایکس می‌گوید: گیسکان منطقه ای کوهستانی است که قوم لک در آن ساکن اند. اکبر وقایع نگار می‌گوید: بیشتر لک‌های لکستان در کلیایی و کرمان و استان کردستان ساکن اند و شماری از لک‌ها نیز به اجبار در اصفهان سکونت داده شده اند.

آیت محمدی کلهر می‌گوید: هداوند یکی از طوایف بزرگ قوم لک است که همراه با کریم خان زند به شیراز رفته اند. پس از به روی کار آمدن قاجارها به دستور آقا محمد خان قاجار لک‌ها به مناطقی چون اطراف تهران، دماوند، ورامین، لار، توچال و بخش ایوانکی، روستاهای سنگاب و کرسی علیا، کرسی سفلی و چنداب منتقل شدند. شماری از آنها نیز در ساوه و زرند و قزوین ساکن شدند. لک هداوند در شهرستان ایوانکی استان سمنان از سه طایفه اصلی سیرس، خانی و میرزایی تشکیل شده اند و در مجموع بالغ بر ۴۲ طایفه را شامل می‌شوند. همچنین آقا محمدخان قاجار شماری از لک‌ها را به کلاردشت مازندران منتقل کرد. ژوکوفسکی می‌گوید: لک یکی از اقوام «تلخ دشت» است که در سال ۱۸۸۵ به آنجا منتقل شده اند، لک‌ها به گویشی نزدیک به گویش هورامی‌تکلم می‌کنند. تلخ دشت در جنوب غربی شیراز واقع شده است. ژوکوفسکی در بخش ۴ کتابش می‌گوید: لک‌های طایفه جاویدی ممسنی به گویش لری ممسنی سخن می‌گویند، همچنین می‌گوید طایفه دیگری از لک‌ها به نام لک زندی در میان ممسنی‌ها دیده می‌شود که بخشی از آنان در شیراز ساکن اند. در اینجا اشاره ای به زبان یا گویش لک‌های زندی نشده است. د. جمشید صداقت کیش در کتاب کردان پارس و کرمان از لک‌های ساکن میان قشقاییان سخن به میان آورده و می‌گوید: امروز در طایفه کشکولی قشقایی خانواده‌هایی ساکن اند که به لک مشهورند و به زبان ترکی تکلم می‌کنند، اما می‌دانند که در اصل کرد هستند. بخشی از لک‌های استان کردستان نیز در دوران کریم خان زند در این منطقه ساکن شده اند و بیشتر آنها در اسفندآباد و منطقه برزاب ساکن بوده و به کار کشاورزی مشغول اند. لک‌ها همچنین در مناطقی از کردستان ترکیه ساکن اند که عبارتند از: قاره مان، کونیا، آسکی شهر، نیغده، قیصری، مرشف جوروم، ویرشهر، جوقراوادنه. لک‌های ترکیه به زبان ترکی تکلم می‌کنند. احتمال می‌رود که توسط دولت عثمانی به این منطقه منتقل شده باشند. لک‌ها در کردستان جنوبی هم در مناطقی از استان دیاله تا استان موصل دیده می‌شوند و در مناطقی از خورماتو، داقون، خانقین، کرکوک، چند روستای نزدیک به تق تق و در سراسر دشت اربیل پراکنده اند و از بستوره تا قراج چند روستای مستقل در این دشت متعلق به لک‌هاست که عبارتند از: جدید لک، آو دلوک، دوشیوان و حوشترالوکی قراج و چند روستای دیگر. همچنین در غرب موسل و در چند روستای شبک ساکن اند و به گویش شبکی تکلم می‌کنند.

پیشینه ورود لک‌ها به دشت اربیل

حدود ۲۰۰ سال پیش شمار زیادی از لک‌ها در محله تپه کرکوک ساکن شدند، حکومت عثمانی به بهانه راهزنی و دزدی از کاروان‌ها و ژاندارم عثمانی در تنگه‌های سیکانی به آنها دستور داد که کرکوک را ترک کنند، شب اول پس از دستور حکومت عثمانی بخشی از آنان به منطقه تق تق کوچ می‌کنند و چند روستا را آباد می‌کنند که عبارتند از: قشقه، خورخور، آومار و چند روستای دیگر. بقیه نیز شب بعد کوچ می‌کنند و به دشت اربیل می‌آیند و آنها نیز چند روستا را آباد می‌کنند که برخی از آنها عبارتند از: دوشیوان، آودلوک، اصحاب لک و بعدها در سراسر دشت پراکنده می‌شوند و از این طوایف تشکیل شده اند: ابراهیمی، اسماعیلی، خمان و جردیسی.

توضیحات:

• کلمه لک در اسامی‌جغرافیایی بسیاری دیده می‌شود که عبارتند از: روستای جدیده لک، برایم لک، آودلوک (ئاوده‌ل له‌ک)، اصحاب لک، روستای لک خورماتو. • به لک‌های منطقه خورماتو لک گرمیانی می‌گویند. • در میان فارس‌های استان‌های شیراز این شعر فولکلور درباره لک‌ها همیشه بر سر زبان‌هاست: عرب رفت لک آمد میرزا و دکدک آمد این خان سرچماقی دین و رعیت آمد • روستای عنکاوی قراج پس از جنگ جهانی اول که ساکنانی لک داشته است، از جانب اعراب مورد هجوم واقع می‌شود و در این بین مردی عرب کشته می‌شود، لک‌ها بالاجبار روستا را تخلیه می‌کنند و عرب‌ها جای آنان را می‌گیرند. • لک‌های دشت اربیل تا سال‌های دهه ۴۰ نیز به گویش لکی سخن می‌گفته اند. • فردی به نام «مام ئومه ر» ساکن روستای قشقه در اواسط دهه ۷۰ که بالغ بر صد سال سن داشت می‌گفت: در دوران پدربزرگم لک‌ها به قشقه آمده اند، اوایل تپه‌ها را می‌شکافتند و سقفی برای آن می‌ساختند و در آن زندگی می‌کردند. به یاد دارم که یک بار نیز قشقه مورد حمله هموند قرار گرفت. • جان.ر. پیری می‌گوید: طایفه زند که قسمتی از لک‌های شمال لرستان اند برای دامداری به روستاهای نزدیک پری و کومازان ملایر آمده اند. • زادگاه و مکان اصلی زندگی لک‌ها شمال لرستان بوده است، بعدها و به تدریج به سمت کرمانشاه و همدان رفته اند و در اواخر دوره صفویه با نام‌های لک و لر از آنها یاد شده است.

منابع:

۱- کردان پارس و کرمان، دکتر جمشید صداقت کیش، ۱۳۸۱- ارومیه.

۲- عشایر و ایلات و طوایف، اکبر وقایع نگار، به کوشش محمدرئوف توکل، ۱۳۸۴٫

۳- تاریخ کرد و کردستان، شیخ محمد مردوخ کردستانی، ۱۳۵۱٫

۴- مێژووی ڕامیاری کورد و کورده‌کانی قوم، ئایه‌تی موحه‌ممه‌دی که‌لهوڕ- له‌ فارسییه‌وه‌: وریا قانیع، هه‌ولێر، ۲۰۰۶٫

۵- فه‌رهه‌نگی له‌ک و لوڕ، حه‌مید ئیزه‌دپه‌نا، لێدوان و به‌راوردکردنی مه‌حموود زامدار، به‌غدا، ۱۹۷۸٫

۶- مێژووی ده‌شتی هه‌ولێر، عه‌باس سلێمان سمایل، ۲۰۰۳٫

منبع:  عباس سلیمان اسماعیل
می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
bdfglymn 1397/03/2 02:23
emergency loan [url=https://ttsitworldwide.com/]online loans no credit check instant deposit[/url] signature loans no credit check,loan no credit [url=https://phpbbcommunities.net/]online loans no credit check instant deposit[/url] loan in minutes, instant online payday loans no credit check [url=https://flashovky.net/]no credit check payday loans instant approval[/url] james clarity ulub
Jnqtyday 1397/03/2 00:52
buy viagra pills <a href="https://movietrailershd.org/#">generic viagra online</a> cheapest viagra prices <a href=https://movietrailershd.org/#>viagra online generic</a>
btvwrisy 1397/03/1 18:15
cheap no prescription viagra [url=http://loviagraosn.com/]generic viagra online[/url] natural viagra substitute,price viagra [url=http://setviagraeja.com/]order viagra[/url] viagra cheapest price, buy viagra internet [url=http://newviagrakfv.com/]viagra buy[/url] buy viagra online at
vrcOvali 1397/03/1 11:05
Dehydration can occur quickly if the vomiting and diarrhea persists for more than twenty-four hours. advisable to identify the best offers as soon as you decide to <a href="http://cialisserfher.com/#">cialis online cheap</a> at incredibly low prices when you purchase from discount Learn natural ways to stay well — and live cold-free.,I, too, have heard that if you think there is a blood clot, get to the doctor as soon as possible and to be as inactive as possible until you get there. People with low incomes are likely to <a href=http://cialisserfher.com/#>online generic cialis</a> at cheap prices David Beckham reveals new eagle inking on Instagram after adding to his already extensive collection The eagle has landed Inside Ben and Jen's life after the 'ultimate betrayal': Batman star laying low while 'disgusted' actress ignores his calls..., But for some people, the symptoms last longer and can last for three to six months or rarely a year or more. http://cialisserfher.com/ Some blood tests that may be done include:What is a biopsy?
bsddtyday 1397/02/31 19:06
tadalafil online <a href=http://hitcialisosn.com/>cialis 20 mg</a> tadalafil citrate,cialis soft <a href=http://hopcialisraj.com/>cialis 10mg</a> cialis, cialis soft tabs <a href=http://gocialisgjb.com/>cialis pill</a> cialis
brdEvert 1397/02/31 13:55
Other factors that have been linked to depression include a history of sleep disturbances, medical illness, chronic pain, anxiety, attention-deficit hyperactivity disorder, alcoholism or drug abuse. If money is tight, buy your <a href="http://cialisgretkjss.com/#">cialis</a> . The best deal! In addition, there are frequent epigenetic alterations of the DNA sequences coding for small RNAs called microRNAs or miRNAs.,Apart from these, one should not take aspirin or other over the counter pain relief medicines as they increase the chances of bleeding. Protect your health and <a href=http://cialisgretkjss.com/#>cheap cialis online</a> being offered by many sites, make it easy to shop. MRI: A large machine with a strong magnet linked to a computer is used to make detailed pictures of areas inside your head., An open discussion with your veterinarian, including an honest evaluation of your pet's quality of life, should help you make the decision. http://cialisgretkjss.com/ Kumar A, Chaturvedi PK, Mohanty BP.
Vrdwrisy 1397/02/31 05:03
When ingested, inhaled, or absorbed through skin, mycotoxins may cause or contribute to a range of effects from reduced appetite and general malaise to acute illness or death in rare cases. Big discounts on offer for <a href="http://viagranerrds.com/#">buy generic viagra</a> with confidence after you compare pharmacy prices My beautiful sister was only 43 when she was dx with glioblastoma, stage 4...,Its last for 1day.. There are ways to http://viagranerrds.com/# - viagra online generic from trusted pharmacies online Corruption and violence are high In My Community: Wellness Lives Here!, Exposure to mildew or mold can result in some serious effects on the human health. http://viagranerrds.com/ Sodium phosphate tablet laxative Patients who are used to taking a lot of oral medication may prefer a sodium phosphate tablet preparation called Visicol or OsmoPrep.
cbrEvert 1397/02/29 11:06
It should be used to help patients adjust dietary intake and insulin dosing and to help physicians recommend adjustments in the timing and doses of drugs. Your privacy should be safeguarded when you <a href="http://cialisgretkjss.com/#">cheap cialis online</a> the fast and easy way. Top pharmacies provide excellent service In many cases, diagnosis is based on clinical symptoms in combination with known or potential exposure to marijuana.,Consider other mental illness in addition to schizophrenia Not all psychosis is schizophrenia. Free shipping for Asian countries at <a href=http://cialisgretkjss.com/#>buy online cialis</a> ! To satisfy the requirements of a normal distribution for the ordinary least squares regression, health care cost data, which are highly skewed to the right, were log-transformed., Epub 2010 May 27. http://cialisgretkjss.com/ Unlike the benzodiazepines, buspirone is not addictive, even with long-term use, so it may be particularly helpful for the patient whose anxiety disorder coexists with alcoholism or drug abuse.
vsxDup 1397/02/29 02:30
As a result, they attack the liver and cause the inflammation. Some pharmacies give free consultation when you <a href="http://cialisdotnet.com/#">cialis buy</a> . Very often, a runner who applies soft tissue or joint treatment concepts will get partially better, but fail to fully recover because they fail to address the nerve tension component.,Normal voiding is the result of changes in both of these pressure factors: urethral pressure falls and bladder pressure rises. Great treatment is attainable if you <a href=http://cialisdotnet.com/#>buy cialis online</a> at cost-effective prices when you get it from good online This drug is for patients who do not respond to other treatments or cannot tolerate them., Often lifestyle and dietary changes, topical medications, and good hygiene may be all that are needed to reduce the symptoms of hemorrhoids. http://cialisdotnet.com/ Enter the email associated with your account and we will send you an email with a link to reset it.
bynwrisy 1397/02/29 02:14
Nothing to worried about. Want to get your normal life back? <a href="http://viagranerrds.com/#">viagra brand name</a> are so much better online. Check this out It allows only the following diagnostic tests to be used in determining the stage: palpation, inspection, colposcopy, endocervical curettage, hysteroscopy, cystoscopy, proctoscopy, intravenous urography, and X-ray examination of the lungs and skeleton, and cervical conization.,Valacyclovir may work especially well for preventing herpes transmission among heterosexual patients when one partner has herpes simplex virus 2 HSV-2 and the other partner does not. You can http://viagranerrds.com/# - buy generic viagra ? Find out the truth right here. Most Americans are infected with the type 1 virus by the age of 20., Not just for what you can use, but also for what you should never use. http://viagranerrds.com/ However, in many cases it grows slowly and may remain confined to the lining of the colon or rectum for some months before growing through the wall of the colon or rectum, or spreading.
bdctyday 1397/02/28 22:38
Low levels of hemoglobin and a low hematocrit the percentage of red blood cells in the total blood volume found in a blood sample confirm the anemia. Receive low prices when you <a href="http://viagrafolec.com/#">order viagra</a> after you compare online offerings Reply Link rennie28 October 16, 2013, 11:40 amHi.,The clinical presentations are highly variable and are often manifested by psychiatric symptoms. Do health problems affect your life today? Fix them with <a href=http://viagrafolec.com/#>п»їwhat does viagra do</a> at low prices, you need to compare online offers Women who cannot tolerate one type of aromatase inhibitor can switch to a different one., Lessons learned from their association. http://viagrafolec.com/ In contrast, esophageal dysphagia refers to swallowing difficulties that affect the tube esophagus that connects the pharynx to the stomach.
bsfglymn 1397/02/28 15:16
no credit check loans online instant approval <a href="https://greencheckngo.com/">loans online</a> money management forms <a href=https://greencheckngo.com/>payday loan</a>
bdfwrisy 1397/02/28 04:38
loan payments <a href="https://leaderapply.com/">payday loan</a> direct payday loans https://leaderapply.com/ - online loans
bdcMoidly 1397/02/28 03:33
can i get a payday loan on unemployment <a href="https://mobilleaderapply.com/">online payday loans</a> payday loans in fort valley ga <a href=https://mobilleaderapply.com/>payday loan store what is</a>
muxPreom 1397/02/27 23:33
check cashing locations <a href="https://applygopayday.com/">quick loans</a> online payday loans direct lenders <a href=https://applygopayday.com/>quick loans</a>
nsselomma 1397/02/27 20:41
buy tadalafil 20mg price http://qenericcialls.com/ cialis price <a href="http://qenericcialls.com/#">http://qenericcialls.com/</a>
bspOvali 1397/02/27 18:01
tadalafil 20 mg http://buycialls.com/ buy cialis without prescription <a href="http://buycialls.com/#">http://buycialls.com/</a>
vaqFluix 1397/02/27 05:13
viagra brand price http://buyvlaqra.com/ cheap female viagra <a href="http://buyvlaqra.com/#">http://buyvlaqra.com/</a>
bscDup 1397/02/26 18:57
comprar cialis online usa http://onlinecialls.com/ cialis coupon free trial <a href="http://onlinecialls.com/#">http://onlinecialls.com/</a>
vsxaberb 1397/02/26 18:55
viagra overnight delivery http://qenericviaqra.com/ viagra coupons <a href="http://qenericviaqra.com/#">http://qenericviaqra.com/</a>
dbgtyday 1397/02/26 14:58
alcohol and viagra http://viaqraonllne.com/ how much does viagra cost <a href="http://viaqraonllne.com/#">http://viaqraonllne.com/</a>
bymFluix 1397/02/25 13:10
viagra online buy brand generic https://movietrailershd.org/ viagra story <a href="https://movietrailershd.org/#">https://movietrailershd.org/</a>
nniaberb 1397/02/25 00:40
order cheap viagra https://bitcapblog.com/ ordering viagra online <a href="https://bitcapblog.com/#">https://bitcapblog.com/</a>
zzqEvosy 1397/02/24 13:37
viagra pills https://aluixnetwork.com/ how does viagra work <a href=https://aluixnetwork.com/#>https://aluixnetwork.com/</a>
cbqFluix 1397/02/24 02:48
online pharmacy viagra https://movietrailershd.org/ viagra canada no prescription <a href=https://movietrailershd.org/#>https://movietrailershd.org/</a>
vdxaberb 1397/02/23 17:19
brand viagra best price https://bitcapblog.com/ viagra tablet https://bitcapblog.com/# - https://bitcapblog.com/
ngffiela 1397/02/23 14:47
where can i buy viagra https://mo-basta.org/ lowest cost viagra <a href=https://mo-basta.org/#>https://mo-basta.org/</a>
bfctyday 1397/02/23 14:03
viagra online without prescription https://susamsokagim.com/ viagra herbal substitute <a href=https://susamsokagim.com/#>https://susamsokagim.com/</a>
bscFlund 1397/02/22 02:01
<a href="http://writingpaperqze.org/#">write my paper</a> <a href=http://writingpaperqze.org/#>dissertation paper</a>
<a href="http://writethesisdcv.org/#">thesis writing</a> <a href=http://writethesisdcv.org/#>thesis writing help</a>
<a href="http://writinghelprvs.org/#">thesis writing help</a> <a href=http://writinghelprvs.org/#>help me write essay</a>
<a href="http://writebusinessplanatb.org/#">business plan outline</a> <a href=http://writebusinessplanatb.org/#>written business plan</a>
<a href="http://essaypapersus.org/#">term papers</a> <a href=http://essaypapersus.org/#>research paper service</a>
bfxfiela 1397/02/22 00:18
bad credit car loans <a href="https://onlineloan.us.org/#">instant payday loans</a> loans poor credit [url=https://onlineloan.us.org/#]payday loans online no credit check[/url]
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت