اسلایدر

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

۱نوراباد(لرستان) -۲داغستان(روسیه) -۳دره شهر(ایلام) -۴رودبارومنجیل ولوشان(گیلان) -۵ابدانان(ایلام)-۶الشتر(لرستان) -۷تویسرکان(همدان) -۸صحنه(کرمانشاه) -۹شیروان وچرداول(ایلام) -۱۰کنگاور(کرمانشاه) -۱۱ -کوهدشت(لرستان)۱۲نهاوند(همدان) -۱۳هرسین(کرمانشاه)

وحالا توضیحی اجمالی در مورد شهر وشهرستانهای لک زبان:

1-دِلفان با جمعیتی بالغ بر ۱4۰ هزار نفر، منطقه‌ای در شمال غربی استان لرستان ودر فاصله 90 کیلومتری شرق کرمانشاه ودر مجاورت استان همدان از شمال و استان ایلام از جنوب غربی ایران است.

مرکز آن نورآباد با جمعیت تقریبی 6۰۰۰۰ نفر است.دارای 500 پارچه ابادی میباشد که در حال حاضر 422 روستای ان دایر وبقیه خالی از سکنه شده اند در مغرب آن رودخانه‌های سیمره و گاماسیاب جریان دارند.و در جنوب شرقی ان رودخانه کشکان جاری است همچنین رودخانه بایور(باداور)از میان شهر نوراباد می گذرداین منطقه کوهستانی و سردسیر است واز دیر باز محل ییلاق طوایف دلفان بوده است. محصول آن غلات، صیفی‌جات، لبنیات و پشم می‌‌باشد.

 زبان مردم این منطقه لکی است. نام دلفان در اصل بر مجموعه طوایفی ساکن در غرب فلات ایران اطلاق میشود که علاوه بر جمعیت 140000 نفری شهرستانی به همین نام در شهرستانهای هرسین وکوهدشت هم اکثریت بیش از 75% را شامل میشود همچنین 120000 از جمعیت شهر کرمانشاه واقلیتی از جمعیت شهرهای خرم اباد_ نهاوند _صحنه_کنگاور وایلام وهمچنین دلفانهای تبعیدی به کلاردشت مازندران وحوالی قزوین وشمال خراسان ونقاط دیگر ایران از همین طوایف میباشندجمعیت تقریبی دلفانها بالغ بر 600 هزار نفر تخمین زده میشود وطوایفی به نامهای کاکاوند ایتیوند مومه وند(نورعلی ومیربگ) کولیوندو…. که خود به زیر شاخه هایی تقسیم میشوند البته بعضیها طایفه بیرانوند راهم جزو دلفانها به حساب میاورند وبه روایت دیگر خواهر زاده دلفان بزرگ همچنانکه طوایف سلسله مثل حسنوند-یوسفوند-ترکاشوند و..برادرزادگان دلفان وجد اعلایشان یعنی سلسله برادر دلفان بوده است در دلفان سادات زیادی زندگی می کنند از جمله سادات اتش بگی و کر ابدالانی.

2-داغِستان یكی از جمهوری‌های خودمختار روسیه در ساحل باختری دریای خزر بوده و پایتخت

آن شهر ماخاچ كالا استداغِستان(به انگلیسی: The Republic of Dagestan )(به روسی:

Респу́блика Дагеста́н, Respublika Dagestan) یکی از جمهوری‌های روسیه در خاور قفقاز و

ساحل باختری دریای خزر است.و جمعیت لک زبانان  آن طی سرشماری سال 20۱۰بالغ بر

۱۶۱۰۰۰نفر بوده است یعنی تقریبا۶/۵  درصد.

مردمان قوم لک در داغستان در بخش مرکزی بخش های کوهستانی در حد فاصل

نواحی لک و کولینکسی زندگی می کنند. طبق سرشماری جمعیت سال 2010میلادی حدود 161هزار نفر لک که معادل حدود 5.6درصد کل جمعیت است در داغستان زندگی می کنند.

3-دره شهر  :

این شهرستان از توابع استان ایلام است وجمعیت ان برابر 58961است این شهرستان هم به زبان لکی صحبت میکنند.

4-رودبار

یکی از شهرستانهای گیلان است که جمعیت ان برابر 106206 نفر است:این شهرستان وبخصوص شهرهای ان از جمله منجیل و لوشان به زبان لکی تکلم میکنند که لک امیر از انها به لکهای تبعیدی یاد میکند.

 لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از 32000 نفر می‌باشد.[۱] لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.[۲] و آب و هوای آن گرم و خشک است.

 مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده‌است  زیبایی رودها و کوه های رودبار که پذیرای تمدن ها و آثار تاریخی ایشان بوده است.

    سرو هرزویل

    چراغعلی تپه

    ییلاق‌های عمارلو

    پل تاریخی لوشان

    نیروگاه بادی منجیل

    سد سفیدرود منجیل

با استفاده از تحقیقاتی که بنده در راستای مجموع جمعیت فعلی لکها انجام داده ام شایدمجموع جمعیتهای بدست امده نزدیکترین آمار در مورد جمعیت لکها باشد.

مقدار درصدی جمعیت لکها در استانهای ذیل تقریبی بوده و با استناد به تحقیقات وبررسی بعمل آمده درخصوص مناطق یاد شده وهمچنین از طریق اطلاعات کسب شده از اصحاب رسانه  ومرکز امار ایران استخراج شده است 

جمعیت کرمانشاه1905793(مرکز امار)نفر است بیش از نیمی از جمعیت استان کرمانشاه لک زبان هستند.(اصحاب رسانه -مسئولین- شهرداری)  اگر ما مقدار تقریبی معادل 55درصددر نظر بگیریم یعنی 1048186نفر لک هستند.

65درصداستان لرستان لک هستند(گفته مسئولین)که جمعیت ان1758226(مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها برابر1142846نفر است.

جمعیت استان همدان1699588(مرکز امار)نفر است5درصد همدان لک هستند که جمعیت لکها تقریبا84949نفر لک می شود(تقریبی)

35درصد ایلام لک هستندو جمعیت این استان 566332 (مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها در ان برابر198821نفر است(تقریبی :شاید یه مقدار بیشتر باشد وشاید هم کمتر) در مورد جمعیت لکهای ایلام شبهات زیادی وجود دارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق لکهای ایلام جمعیت لکها را خیلی بیشتر از این میدانند.شاید یکی از عواملی که گفته انها را صدق میکند تبلیغات بسیار زیاد اصحاب رسانه این استان در کرد نشان دادن  ایلامیها است.هر چند این اشتباه بزرگی است که ایلامیها مرتکب ان میشوند ولی امروزه یکسری نانشان  در تبلیغاتشان است برای انها فرقی ندارد تبلیغ انها چه می خواهد باشد نان میخواهند حتی به قیمت تغییر هویت یک قوم یا تغییر یک تاریخ

جمعیت لکهای این چهار استان تقریبا 2474802نفر میباشد اگر این جمعیت را به جمعیت ۱۶۱۰۰۰نفری داغستان روسیه وهمچنین جمعیت 106206نفری شهرستان رودبار اضافه کنیم باید جمعیت لکها چیزی در حدود 27۴۲۰۰۸نفرباشد البته در این اوساط جمعیت لکهای عراق وجمعیت لکهای خراسان وقم و دیگر استانها محاسبه نشده است که انشالله بزودی در مورد جمعیت انها هم اطلاعاتی در دسترس قرار میگیرد.

جغرافیای لکستان

لکستان با نام زاگرس عجین است، منطقه‌ای که محل اجداد آنها یعنی کاسیان بوده است

«سرزمین لک نشین به صورت خطی منحنی در طول‌ رودخانة سیمره از سر منشأ آن از جنوب هگمتانه شروع و تا انتهای آن یعنی شمال خوزستان ادامه دارد . در گذشته لکها به طوایف وند شهرت داشتند و طایفه زند در زمرة طایفه‌های لک به شمار می‌آمدند، اینان به دنبال سفرشاه عباس اول صفوی به لرستان و قیام شاهوردیخان اتابک ناگزیر به ترک لرستان و لکستان شدند . در این کوچ اجباری بسیاری از طوایف لک آواره دشتها و صحراهای ایران جنوبی و مرکزی شدند و پس از کوچ اجباری روزگار تیمور این مهاجرت در لکستان و لرستان و بافت طوایف آن به سختی مؤثر افتاد. مردوخ در‌خصوص معرفی طوایف لک می‌نویسد: « این تیره هم پنج شعبه‌اند: سلسله‌ ، دلفان ، طرهان ، دالوند که اکثراً شیعه‌اند . در خانقین و خرم‌آباد ، الشتر و محال لرستان سکونت دارند، در کلیایی، همدان، اصفهان و در بین (دولت‌آباد و سلطان‌آباد ) و اطراف سنه دژ (سنندج ) ، اسپند آباد ... هم هستند، در فضای سلماس آذربایجان هم هستند گویا از شیراز به آنجا آمده‌اند». آیت محمدی می‌نویسد: «طوایفی لکی که در قم ساکن هستند همان طوایفی می‌باشند که به همراه خاندان زند به شیراز رفتند و پس از تسخیر شیراز توسط حکام خیانتکار قاجار به نقاط مختلف کشور کوچانده شدند ، عده‌ای زیادی از آنها نیز به مناطق اصلی خود در استانهای ایلام ـ کرمانشاه و لرستان بازگشتند. اینکه لکها چه طوایفی هستند و در کجا ساکن هستند باید گفت که خود قوم لک یکی از اقوام کهن ایران است که در مناطق مرکزی زاگرس ، شمال و جنوب آن بین استانهای همدان ، کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و شمال خوزستان قرار دارند و به آن لکستان می‌گویند بارون دوبد در سفرنامة خود در‌خصوص طوایف پشتکوه (ایلام) و پیشکوه (لرستان ) می‌نویسد: «طوایف سلسله و دلفان در پیشکوه که لک هستند جمعیت آنها را حدود 140 هزار نفر می‌باشند. تعداد جمعیت لرها به 20 هزار نفر می‌رسند که به نظر ما خیلی ناچیز می‌آیند ، همچنین در جلگه هرو بین بروجرد و خرم‌آباد دو طایفه باجلان و بیرانوند که هر دو از خانوده‌های لک هستند سکونت دارند . طوایف پشتکوه ( ایلام ) که عنوان فیلی دارند از طوایف پیشکوه کم جمعیت‌ترند، ماژور راولینسون آنها را دوازده هزار نفر خانوار رقم زده است که آنها مرکب‌اند از: کردها، لک‌ها چون دیناروند ، مرشدوند ، خزل ، شوهان ، کلهر ، بدرانی و مهکی(بارون دوبد، سفرنامه ، ترجمه دکتر سکندر امان اللهی بهاروند و لیلی بختیاری‌ ، انتشارات بانک تهران، 1364) برخی محققین طوایفی چون کلهر را نیز لک به حساب می‌آورند(شهبازی، عبدالله، مقدمه‌ای بر شناخت ایلات و عشایر ایران ، انتشارات نشر نی ، چاپ 1369) مذهب و موقعیت جغرافیایی لکهای غرب ایران مسلمان وشیعه میباشند.. لک ها در زاگرس مرکزی- عراق- شمال خراسان و داغستان پراکنده گشته اند که همین امر سبب کاهش موضعی تعداد آنها ولی افزایش کلی تعداد شده است نکته قابل توجه بیشتر بودن جمعیت لک ها در عراق نسبت به ایران است مردم قوم لک در عراق در ناحیه مندلی و شهرهای مجاور آن زندگی می کنند. تخمین زده می شود که بیش از دو میلیون نفر لک در عراق سکونت داشته باشند که با احتساب جمعیت لک های ایران آمار لک های ایران و عراق به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید(طبق سرشماری سال ۸۵)می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
sling tv 1398/10/29 06:21
What's up, after reading this remarkable piece of writing i am as well
cheerful to share my experience here with colleagues.
sling tv 1398/10/25 12:42
Hello there, You have done a fantastic job.

I will certainly digg it and personally recommend to my friends.

I'm sure they'll be benefited from this site.
sling tv 1398/10/17 13:00
I love it when individuals get together and share ideas.
Great blog, keep it up!
tinyurl.com 1398/10/12 21:05
I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web site is
really good.
match.com free trial 1398/10/11 07:36
It's a shame you don't have a donate button! I'd without a doubt
donate to this outstanding blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed
to my Google account. I look forward to brand new updates and will share this blog
with my Facebook group. Talk soon!
asksylphoflight 1398/10/10 12:53
Can you tell us more about this? I'd want to find out some additional information.
coconut oil 1398/09/24 17:14
I constantly spent my half an hour to read this website's posts everyday along with a cup of coffee.
ps4 games 1398/09/19 22:06
After I initially left a comment I appear to have
clicked the -Notify me when new comments are added-
checkbox and from now on each time a comment is added I get four emails with the exact same comment.
Perhaps there is an easy method you are able to remove
me from that service? Thanks a lot!
quest bars cheap 1398/09/19 10:16
Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to enhance my web site!I suppose
its ok to use some of your ideas!!
quest bars cheap 1398/09/16 17:19
A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more about
this subject, it might not be a taboo subject but usually folks don't speak about
these issues. To the next! Best wishes!!
ps4 games 1398/09/15 12:58
Wonderful goods from you, man. I have take note your stuff prior to and you are just extremely fantastic.

I really like what you've obtained right here, really like what you're stating and the way in which through which you say it.
You make it entertaining and you continue to care for to stay it sensible.
I can not wait to read far more from you. That is actually a wonderful site.
det billigaste priset nike air max 90 l枚parskor barn gr氓 guld orange amdmz5fg 1398/09/7 23:08
<a href="http://www.theorientations.com/shoes31/nike-air-force-1-mid-flyknit-heather-grey.-skor ">nike air force 1 mid flyknit heather grey. skor</a><a href="http://www.theorientations.com/shoes32/nike-air-jordan-dame-casual-sko-air-jordan-1-sort-rose-r%c3%b8d-nike-sko-baby ">nike air jordan dame casual sko air jordan 1 sort rose r酶d nike sko baby</a><a href="http://www.theorientations.com/shoes33/nike-hyperdunk-2017-m%c3%b8rke-gr%c3%a5-svart-bright-crimson-l%c3%b8pesko-herre-e30-12725 ">nike hyperdunk 2017 m酶rke gr氓 svart bright crimson l酶pesko herre e30 12725</a><a href="http://www.theorientations.com/shoes34/further-spike-lee-s-new-york-this-jordan-air-spike-40-pe-dropped-today ">further spike lee s new york this jordan air spike 40 pe dropped today</a>
det billigaste priset nike air max 90 l枚parskor barn gr氓 guld orange amdmz5fg http://www.theorientations.com/shoes13/det-billigaste-priset-nike-air-max-90-l%c3%b6parskor-barn-gr%c3%a5-guld-orange-amdmz5fg
plenty of fish dating site 1398/09/5 05:00
Hello, yes this article is actually nice and I have learned lot of things
from it regarding blogging. thanks.
plenty of fish dating site 1398/08/27 03:32
Great article.
where coconut oil 1398/08/24 04:26
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.
I think that you could do with some pics to drive the message home a little
bit, but other than that, this is excellent blog.
An excellent read. I'll definitely be back.
chaussures fille baskets basses nike air force 1 grade school gris argent茅 1398/08/14 07:44
<a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes31/nike-air-max-90-uomo-scontate-uomo-saldi-e-sconti-nike-air-max-90-essential-suede-pack-nere-bianche ">nike air max 90 uomo scontate uomo saldi e sconti nike air max 90 essential suede pack nere bianche</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes32/air-jordan-11-retro-space-jams-23-logo-air-jordan-bianche-attrarre-air-zoom-in-jordan-11-bianco-nero-true-rosso ">air jordan 11 retro space jams 23 logo air jordan bianche attrarre air zoom in jordan 11 bianco nero true rosso</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes33/lebron-james-shoes.-nike.com ">lebron james shoes. nike.com</a><a href="http://www.lawnbowlsnamebadges.com/shoes34/nike-air-more-uptempo-knicks-white-and-deep-royal-blue-team-orange-for ">nike air more uptempo knicks white and deep royal blue team orange for</a>
[url=http://www.victornoyes.com/shoes_fr4/chaussures-fille-baskets-basses-nike-air-force-1-grade-school-gris-argent%c3%a9]chaussures fille baskets basses nike air force 1 grade school gris argent茅[/url]
una gran st experiencia decepcionante con adidas ultraboost st gran 1398/08/14 07:44
<a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes28/adidas-originals-stan-smith-ef-w-donne-da-ginnastica-nero-brillante-rosso-scontate-napoli ">adidas originals stan smith ef w donne da ginnastica nero brillante rosso scontate napoli</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes29/adidas-bambini-running-scarpe-alphabounce-1-parley-non-dyed-non-dyed-vapor-blu ">adidas bambini running scarpe alphabounce 1 parley non dyed non dyed vapor blu</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes3/autorizzazione-2014-nuovo-nike-free-5.0-donna-uomo-grigie-arancioni-rosse-scarpe-sportive-wp19622-outlet-italia ">autorizzazione 2014 nuovo nike free 5.0 donna uomo grigie arancioni rosse scarpe sportive wp19622 outlet italia</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes30/acquistare-nike-air-max-90-essential-italia-cool-grigie-arancione-uomo-scarpe-grande-sconto ">acquistare nike air max 90 essential italia cool grigie arancione uomo scarpe grande sconto</a>
[url=http://www.whydogblog.com/shoes10/una-gran-st-experiencia-decepcionante-con-adidas-ultraboost-st-gran]una gran st experiencia decepcionante con adidas ultraboost st gran[/url]
adidas mens tubular x pk basketball shoes black c 1398/08/14 07:43
<a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at33/nike-air-jordan-retro-ix-9-bred-black-university-red-bg-size-5.5y-302359 ">nike air jordan retro ix 9 bred black university red bg size 5.5y 302359</a><a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at34/damen-nike-air-max-90-wesentlich-dunkel-grau-wolf-grau ">damen nike air max 90 wesentlich dunkel grau wolf grau</a><a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at35/air-jordan-1-mid-south-beach-turbo-green-black-hyper-pink-orange-peel ">air jordan 1 mid south beach turbo green black hyper pink orange peel</a><a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at36/jordan-schuhe-finden-im-gro%c3%9fen-sortiment-von-kickz ">jordan schuhe finden im gro脽en sortiment von kickz</a>
[url=http://www.57butterflies.com/shoes39/adidas-mens-tubular-x-pk-basketball-shoes-black-c]adidas mens tubular x pk basketball shoes black c[/url]
las marcas m谩s populares adidas response boost techfit ltd capit谩n am茅rica marvel avengers zapatos s31662 1398/08/14 07:43
<a href="http://www.mash-chemicals.com/shoes31/adidas-adizero-f50-ag-oro-negro-hiot-2017-barato-zapatos ">adidas adizero f50 ag oro negro hiot 2017 barato zapatos</a><a href="http://www.mash-chemicals.com/shoes32/adidas-ace-17.3-primemesh-fg-blue-blast-ni%c3%b1os-botas-de-f%c3%batbol-infantiles-colecci%c3%b3n-calzado-infantil ">adidas ace 17.3 primemesh fg blue blast ni帽os botas de f煤tbol infantiles colecci贸n calzado infantil</a><a href="http://www.mash-chemicals.com/shoes33/espa%c3%b1ol-nike-primavera-verano-nike-espa%c3%b1ol-free-rn-2018-chicos-zapatos-para ">espa帽ol nike primavera verano nike espa帽ol free rn 2018 chicos zapatos para</a><a href="http://www.mash-chemicals.com/shoes34/nike-654440-101-air-force-1-hi-premium-zapatillas-mujer-blanco-blanco ">nike 654440 101 air force 1 hi premium zapatillas mujer blanco blanco</a>
[url=http://www.sindipafford.com/shoes7/las-marcas-m%c3%a1s-populares-adidas-response-boost-techfit-ltd-capit%c3%a1n-am%c3%a9rica-marvel-avengers-zapatos-s31662]las marcas m谩s populares adidas response boost techfit ltd capit谩n am茅rica marvel avengers zapatos s31662[/url]
quest bars cheap 1398/06/2 21:20
Howdy! I just wish to give you a huge thumbs
up for the great info you have right here on this post.
I am returning to your website for more soon.
descargar facebook 1398/05/28 06:44
Hi, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer,
may test this? IE still is the market leader and
a big component to other people will leave out your magnificent writing because of this problem.
plenty of fish 1398/05/9 18:44
Greate pieces. Keep writing such kind of information on your page.
Im really impressed by your site.
Hi there, You have done an incredible job.
I'll definitely digg it and in my opinion recommend to my friends.

I'm sure they will be benefited from this website.
new balance 247 sport pack olive 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.bestoflifetravel.com/1/air-jordan-retro-14-sky-blue ">air jordan retro 14 sky blue</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/10/plain-hot-pink-air-maxes ">plain hot pink air maxes</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/11/air-max-thea ">air max thea</a><a href="http://www.bestoflifetravel.com/12/nike-mens-air-max-1-360-le ">nike mens air max 1 360 le</a>
new balance 247 sport pack olive http://www.verobeachskatepark.com/38/new-balance-247-sport-pack-olive
cheap jordans size 11.5 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/1/purple-and-black-retros ">purple and black retros</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/10/air-jordan-13-drawing ">air jordan 13 drawing</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/11/sl-s-featured ">sl s featured</a><a href="http://www.beechwoodsmilecentre.com/12/the-new-jordans-lime-green ">the new jordans lime green</a>
cheap jordans size 11.5 http://www.birminghamtoberlin.com/9/cheap-jordans-size-11.5
supreme x air jordan 5 desert camo 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.billbrownbaseball.com/13/nike-air-max-1-black-smoke-for-sale-black-smoke-incense ">nike air max 1 black smoke for sale black smoke incense</a><a href="http://www.billbrownbaseball.com/14/supra-marble-pack ">supra marble pack</a><a href="http://www.billbrownbaseball.com/15/air-jordan-retro-1-93-playoffs-nike-free-5.0-light-grey-pink ">air jordan retro 1 93 playoffs nike free 5.0 light grey pink</a><a href="http://www.billbrownbaseball.com/16/air-jordan-12-wings-retro ">air jordan 12 wings retro</a>
supreme x air jordan 5 desert camo http://www.tampakidapalooza.com/32/supreme-x-air-jordan-5-desert-camo
nike air max griffey 1 for cheap 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.deborahduarte.com/1/air-jordan-trunner-bubble ">air jordan trunner bubble</a><a href="http://www.deborahduarte.com/10/nike-air-tech-challenge-3-triple-black ">nike air tech challenge 3 triple black</a><a href="http://www.deborahduarte.com/11/nike-air-jordan-1-navy-nike-air-jordan-1-low ">nike air jordan 1 navy nike air jordan 1 low</a><a href="http://www.deborahduarte.com/12/cheap-jordans-13-size-7 ">cheap jordans 13 size 7</a>
nike air max griffey 1 for cheap http://www.everyaugustuntilacure.org/201708/nike-air-max-griffey-1-for-cheap
air max plus black leather 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.capricorniolallame.com/6/undftd-nike-air-max-97-aj1986-001 ">undftd nike air max 97 aj1986 001</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/7/jordans-give-away ">jordans give away</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/8/rouge-noir-ua-curry-2.5-populaires-auprs-des-jeunes ">rouge noir ua curry 2.5 populaires auprs des jeunes</a><a href="http://www.capricorniolallame.com/9/nike-air-max-specter-red ">nike air max specter red</a>
air max plus black leather http://www.precisioncustompainting.com/3/air-max-plus-black-leather
air yeezy ii 2 sp max 90 sky blue white 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.bellavampetta.com/35/air-jordan-retro-3.5-orange-grey ">air jordan retro 3.5 orange grey</a><a href="http://www.bellavampetta.com/36/nike-lunarglide-6-womens-green-grey ">nike lunarglide 6 womens green grey</a><a href="http://www.bellavampetta.com/37/air-jordan-xxx-georgetown-pe ">air jordan xxx georgetown pe</a><a href="http://www.bellavampetta.com/38/nike-air-max-tailwind%2b-3 ">nike air max tailwind+ 3</a>
air yeezy ii 2 sp max 90 sky blue white http://www.alloramedia.net/201610/air-yeezy-ii-2-sp-max-90-sky-blue-white
nike wmns air max 90 essential violet red 1398/04/26 04:19
<a href="http://www.tampakidapalooza.com/13/air-max-2014 ">air max 2014</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/14/nike-lunarglide%2b-3-black-black ">nike lunarglide+ 3 black black</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/15/air-griffey-oreo-gs-air-jordan-oreo-gs ">air griffey oreo gs air jordan oreo gs</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/16/air-jordan-retro-31-mint-green-grey ">air jordan retro 31 mint green grey</a>
nike wmns air max 90 essential violet red http://www.hcltechindia.com/3/nike-wmns-air-max-90-essential-violet-red
nike air force 1 high supreme sp 1398/04/26 04:18
<a href="http://www.cleansenyc.com/201505/yeezy-boost-350-wei%c3%9f-kaufen ">yeezy boost 350 wei脽 kaufen</a><a href="http://www.cleansenyc.com/201506/nike-free-3.0-v5-india ">nike free 3.0 v5 india</a><a href="http://www.cleansenyc.com/201507/air-max-thea-ootd ">air max thea ootd</a><a href="http://www.cleansenyc.com/201508/air-jordan-retro-13-low-hornets ">air jordan retro 13 low hornets</a>
nike air force 1 high supreme sp http://www.zimongedu.com/9/nike-air-force-1-high-supreme-sp
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو