تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

اسلایدر

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

شهر وشهرستانهای لک زبان(لک نشین)

۱نوراباد(لرستان) -۲داغستان(روسیه) -۳دره شهر(ایلام) -۴رودبارومنجیل ولوشان(گیلان) -۵ابدانان(ایلام)-۶الشتر(لرستان) -۷تویسرکان(همدان) -۸صحنه(کرمانشاه) -۹شیروان وچرداول(ایلام) -۱۰کنگاور(کرمانشاه) -۱۱ -کوهدشت(لرستان)۱۲نهاوند(همدان) -۱۳هرسین(کرمانشاه)

وحالا توضیحی اجمالی در مورد شهر وشهرستانهای لک زبان:

1-دِلفان با جمعیتی بالغ بر ۱4۰ هزار نفر، منطقه‌ای در شمال غربی استان لرستان ودر فاصله 90 کیلومتری شرق کرمانشاه ودر مجاورت استان همدان از شمال و استان ایلام از جنوب غربی ایران است.

مرکز آن نورآباد با جمعیت تقریبی 6۰۰۰۰ نفر است.دارای 500 پارچه ابادی میباشد که در حال حاضر 422 روستای ان دایر وبقیه خالی از سکنه شده اند در مغرب آن رودخانه‌های سیمره و گاماسیاب جریان دارند.و در جنوب شرقی ان رودخانه کشکان جاری است همچنین رودخانه بایور(باداور)از میان شهر نوراباد می گذرداین منطقه کوهستانی و سردسیر است واز دیر باز محل ییلاق طوایف دلفان بوده است. محصول آن غلات، صیفی‌جات، لبنیات و پشم می‌‌باشد.

 زبان مردم این منطقه لکی است. نام دلفان در اصل بر مجموعه طوایفی ساکن در غرب فلات ایران اطلاق میشود که علاوه بر جمعیت 140000 نفری شهرستانی به همین نام در شهرستانهای هرسین وکوهدشت هم اکثریت بیش از 75% را شامل میشود همچنین 120000 از جمعیت شهر کرمانشاه واقلیتی از جمعیت شهرهای خرم اباد_ نهاوند _صحنه_کنگاور وایلام وهمچنین دلفانهای تبعیدی به کلاردشت مازندران وحوالی قزوین وشمال خراسان ونقاط دیگر ایران از همین طوایف میباشندجمعیت تقریبی دلفانها بالغ بر 600 هزار نفر تخمین زده میشود وطوایفی به نامهای کاکاوند ایتیوند مومه وند(نورعلی ومیربگ) کولیوندو…. که خود به زیر شاخه هایی تقسیم میشوند البته بعضیها طایفه بیرانوند راهم جزو دلفانها به حساب میاورند وبه روایت دیگر خواهر زاده دلفان بزرگ همچنانکه طوایف سلسله مثل حسنوند-یوسفوند-ترکاشوند و..برادرزادگان دلفان وجد اعلایشان یعنی سلسله برادر دلفان بوده است در دلفان سادات زیادی زندگی می کنند از جمله سادات اتش بگی و کر ابدالانی.

2-داغِستان یكی از جمهوری‌های خودمختار روسیه در ساحل باختری دریای خزر بوده و پایتخت

آن شهر ماخاچ كالا استداغِستان(به انگلیسی: The Republic of Dagestan )(به روسی:

Респу́блика Дагеста́н, Respublika Dagestan) یکی از جمهوری‌های روسیه در خاور قفقاز و

ساحل باختری دریای خزر است.و جمعیت لک زبانان  آن طی سرشماری سال 20۱۰بالغ بر

۱۶۱۰۰۰نفر بوده است یعنی تقریبا۶/۵  درصد.

مردمان قوم لک در داغستان در بخش مرکزی بخش های کوهستانی در حد فاصل

نواحی لک و کولینکسی زندگی می کنند. طبق سرشماری جمعیت سال 2010میلادی حدود 161هزار نفر لک که معادل حدود 5.6درصد کل جمعیت است در داغستان زندگی می کنند.

3-دره شهر  :

این شهرستان از توابع استان ایلام است وجمعیت ان برابر 58961است این شهرستان هم به زبان لکی صحبت میکنند.

4-رودبار

یکی از شهرستانهای گیلان است که جمعیت ان برابر 106206 نفر است:این شهرستان وبخصوص شهرهای ان از جمله منجیل و لوشان به زبان لکی تکلم میکنند که لک امیر از انها به لکهای تبعیدی یاد میکند.

 لوشان از جمله شهرهای بخش مرکزی شهرستان رودبار در استان گیلان ایران است جمعیت فعلی شهر لوشان بیش از 32000 نفر می‌باشد.[۱] لوشان در ۱۰۰ کیلومتری شهر رشت قرار دارد.[۲] و آب و هوای آن گرم و خشک است.

 مَنجیل از شهرهای شهرستان رودبار در استان گیلان در کشور ایران است. منجیل مرکز تجاری شهرستان رودبار استان گیلان شناخته می‌شود. سد سفیدرود در نزدیکی این شهر ساخته شده‌است  زیبایی رودها و کوه های رودبار که پذیرای تمدن ها و آثار تاریخی ایشان بوده است.

    سرو هرزویل

    چراغعلی تپه

    ییلاق‌های عمارلو

    پل تاریخی لوشان

    نیروگاه بادی منجیل

    سد سفیدرود منجیل

با استفاده از تحقیقاتی که بنده در راستای مجموع جمعیت فعلی لکها انجام داده ام شایدمجموع جمعیتهای بدست امده نزدیکترین آمار در مورد جمعیت لکها باشد.

مقدار درصدی جمعیت لکها در استانهای ذیل تقریبی بوده و با استناد به تحقیقات وبررسی بعمل آمده درخصوص مناطق یاد شده وهمچنین از طریق اطلاعات کسب شده از اصحاب رسانه  ومرکز امار ایران استخراج شده است 

جمعیت کرمانشاه1905793(مرکز امار)نفر است بیش از نیمی از جمعیت استان کرمانشاه لک زبان هستند.(اصحاب رسانه -مسئولین- شهرداری)  اگر ما مقدار تقریبی معادل 55درصددر نظر بگیریم یعنی 1048186نفر لک هستند.

65درصداستان لرستان لک هستند(گفته مسئولین)که جمعیت ان1758226(مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها برابر1142846نفر است.

جمعیت استان همدان1699588(مرکز امار)نفر است5درصد همدان لک هستند که جمعیت لکها تقریبا84949نفر لک می شود(تقریبی)

35درصد ایلام لک هستندو جمعیت این استان 566332 (مرکز امار)نفر است که جمعیت لکها در ان برابر198821نفر است(تقریبی :شاید یه مقدار بیشتر باشد وشاید هم کمتر) در مورد جمعیت لکهای ایلام شبهات زیادی وجود دارد زیرا اکثریت قریب به اتفاق لکهای ایلام جمعیت لکها را خیلی بیشتر از این میدانند.شاید یکی از عواملی که گفته انها را صدق میکند تبلیغات بسیار زیاد اصحاب رسانه این استان در کرد نشان دادن  ایلامیها است.هر چند این اشتباه بزرگی است که ایلامیها مرتکب ان میشوند ولی امروزه یکسری نانشان  در تبلیغاتشان است برای انها فرقی ندارد تبلیغ انها چه می خواهد باشد نان میخواهند حتی به قیمت تغییر هویت یک قوم یا تغییر یک تاریخ

جمعیت لکهای این چهار استان تقریبا 2474802نفر میباشد اگر این جمعیت را به جمعیت ۱۶۱۰۰۰نفری داغستان روسیه وهمچنین جمعیت 106206نفری شهرستان رودبار اضافه کنیم باید جمعیت لکها چیزی در حدود 27۴۲۰۰۸نفرباشد البته در این اوساط جمعیت لکهای عراق وجمعیت لکهای خراسان وقم و دیگر استانها محاسبه نشده است که انشالله بزودی در مورد جمعیت انها هم اطلاعاتی در دسترس قرار میگیرد.

جغرافیای لکستان

لکستان با نام زاگرس عجین است، منطقه‌ای که محل اجداد آنها یعنی کاسیان بوده است

«سرزمین لک نشین به صورت خطی منحنی در طول‌ رودخانة سیمره از سر منشأ آن از جنوب هگمتانه شروع و تا انتهای آن یعنی شمال خوزستان ادامه دارد . در گذشته لکها به طوایف وند شهرت داشتند و طایفه زند در زمرة طایفه‌های لک به شمار می‌آمدند، اینان به دنبال سفرشاه عباس اول صفوی به لرستان و قیام شاهوردیخان اتابک ناگزیر به ترک لرستان و لکستان شدند . در این کوچ اجباری بسیاری از طوایف لک آواره دشتها و صحراهای ایران جنوبی و مرکزی شدند و پس از کوچ اجباری روزگار تیمور این مهاجرت در لکستان و لرستان و بافت طوایف آن به سختی مؤثر افتاد. مردوخ در‌خصوص معرفی طوایف لک می‌نویسد: « این تیره هم پنج شعبه‌اند: سلسله‌ ، دلفان ، طرهان ، دالوند که اکثراً شیعه‌اند . در خانقین و خرم‌آباد ، الشتر و محال لرستان سکونت دارند، در کلیایی، همدان، اصفهان و در بین (دولت‌آباد و سلطان‌آباد ) و اطراف سنه دژ (سنندج ) ، اسپند آباد ... هم هستند، در فضای سلماس آذربایجان هم هستند گویا از شیراز به آنجا آمده‌اند». آیت محمدی می‌نویسد: «طوایفی لکی که در قم ساکن هستند همان طوایفی می‌باشند که به همراه خاندان زند به شیراز رفتند و پس از تسخیر شیراز توسط حکام خیانتکار قاجار به نقاط مختلف کشور کوچانده شدند ، عده‌ای زیادی از آنها نیز به مناطق اصلی خود در استانهای ایلام ـ کرمانشاه و لرستان بازگشتند. اینکه لکها چه طوایفی هستند و در کجا ساکن هستند باید گفت که خود قوم لک یکی از اقوام کهن ایران است که در مناطق مرکزی زاگرس ، شمال و جنوب آن بین استانهای همدان ، کرمانشاه ، لرستان ، ایلام و شمال خوزستان قرار دارند و به آن لکستان می‌گویند بارون دوبد در سفرنامة خود در‌خصوص طوایف پشتکوه (ایلام) و پیشکوه (لرستان ) می‌نویسد: «طوایف سلسله و دلفان در پیشکوه که لک هستند جمعیت آنها را حدود 140 هزار نفر می‌باشند. تعداد جمعیت لرها به 20 هزار نفر می‌رسند که به نظر ما خیلی ناچیز می‌آیند ، همچنین در جلگه هرو بین بروجرد و خرم‌آباد دو طایفه باجلان و بیرانوند که هر دو از خانوده‌های لک هستند سکونت دارند . طوایف پشتکوه ( ایلام ) که عنوان فیلی دارند از طوایف پیشکوه کم جمعیت‌ترند، ماژور راولینسون آنها را دوازده هزار نفر خانوار رقم زده است که آنها مرکب‌اند از: کردها، لک‌ها چون دیناروند ، مرشدوند ، خزل ، شوهان ، کلهر ، بدرانی و مهکی(بارون دوبد، سفرنامه ، ترجمه دکتر سکندر امان اللهی بهاروند و لیلی بختیاری‌ ، انتشارات بانک تهران، 1364) برخی محققین طوایفی چون کلهر را نیز لک به حساب می‌آورند(شهبازی، عبدالله، مقدمه‌ای بر شناخت ایلات و عشایر ایران ، انتشارات نشر نی ، چاپ 1369) مذهب و موقعیت جغرافیایی لکهای غرب ایران مسلمان وشیعه میباشند.. لک ها در زاگرس مرکزی- عراق- شمال خراسان و داغستان پراکنده گشته اند که همین امر سبب کاهش موضعی تعداد آنها ولی افزایش کلی تعداد شده است نکته قابل توجه بیشتر بودن جمعیت لک ها در عراق نسبت به ایران است مردم قوم لک در عراق در ناحیه مندلی و شهرهای مجاور آن زندگی می کنند. تخمین زده می شود که بیش از دو میلیون نفر لک در عراق سکونت داشته باشند که با احتساب جمعیت لک های ایران آمار لک های ایران و عراق به بیش از سه میلیون نفر خواهد رسید(طبق سرشماری سال ۸۵)می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
nike air max 2016 red sky blue 1397/12/2 17:53
<a href="http://www.casa-ayala.com/201409/nike-kobe-ix-grade-school ">nike kobe ix grade school</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201410/air-jordan-retro-5-orange-gamma-blue ">air jordan retro 5 orange gamma blue</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201411/nike-air-force-1-ac-white-midnight-navy ">nike air force 1 ac white midnight navy</a><a href="http://www.casa-ayala.com/201412/nike-air-max-custom ">nike air max custom</a>
nike air max 2016 red sky blue http://www.nagomi-yoga-ayurveda.com/13/nike-air-max-2016-red-sky-blue
nike air huarache mine grey poison green 1397/12/2 17:53
<a href="http://www.celebro-entertainment.top/28/nike-cortez-ultra-black-white-available-in-store-and-online-titoloshop-berne-zurich-by-titoloshop-co ">nike cortez ultra black white available in store and online titoloshop berne zurich by titoloshop co</a><a href="http://www.celebro-entertainment.top/29/buy-nike-air-max-from-china ">buy nike air max from china</a><a href="http://www.celebro-entertainment.top/3/air-jordan-4-iv-2013-retro-yellow-black-white ">air jordan 4 iv 2013 retro yellow black white</a><a href="http://www.celebro-entertainment.top/30/nike-hyperdunk-2015-olx ">nike hyperdunk 2015 olx</a>
nike air huarache mine grey poison green http://www.labrevenne.top/8/nike-air-huarache-mine-grey-poison-green
womens nike air max 2015 all black 1397/12/2 17:51
<a href="http://www.markscarrott.top/10/nike-dunk-high-dark-army-orange-blaze-cool-mint ">nike dunk high dark army orange blaze cool mint</a><a href="http://www.markscarrott.top/11/jordan-alpha-float-premier-cool-grey-slippers ">jordan alpha float premier cool grey slippers</a><a href="http://www.markscarrott.top/12/miami-air-max-90-outlet ">miami air max 90 outlet</a><a href="http://www.markscarrott.top/13/nike-air-max-tailwind-2-men-running-shoe-black ">nike air max tailwind 2 men running shoe black</a>
womens nike air max 2015 all black http://www.tecnologiaygadgets.com/7/womens-nike-air-max-2015-all-black
nike free run 5.0 womens pink sky blue 1397/12/2 17:50
<a href="http://www.med-seek.com/4/mens-nike-zoom-pegasus-32-green-white ">mens nike zoom pegasus 32 green white</a><a href="http://www.med-seek.com/40/air-jordan-fusion-5-ajf-5-low-white-white-varsity-red ">air jordan fusion 5 ajf 5 low white white varsity red</a><a href="http://www.med-seek.com/5/air-max-rosa-neon ">air max rosa neon</a><a href="http://www.med-seek.com/6/nike-sb-dunk-low-de-la-soul ">nike sb dunk low de la soul</a>
nike free run 5.0 womens pink sky blue http://www.espatrick.top/21/nike-free-run-5.0-womens-pink-sky-blue
lime green air max 90 hyperfuse grey and lime green air max 1397/11/15 23:39
<a href="http://www.frilansinforegnskap.club/24/nike-shox-deliver-red-black ">nike shox deliver red black</a><a href="http://www.frilansinforegnskap.club/25/nike-air-presto-pink-green ">nike air presto pink green</a><a href="http://www.frilansinforegnskap.club/26/adidas-x-tango-17-purespeed-in ">adidas x tango 17 purespeed in</a><a href="http://www.frilansinforegnskap.club/27/white-and-lime-green-jordans-11 ">white and lime green jordans 11</a>
lime green air max 90 hyperfuse grey and lime green air max http://www.bleachmx-news.top/16/lime-green-air-max-90-hyperfuse-grey-and-lime-green-air-max
adidas zx flux pink black 1397/11/15 23:38
<a href="http://www.chrisblackconstruction.top/1/air-max-france-online-store ">air max france online store</a><a href="http://www.chrisblackconstruction.top/10/air-jordan-retro-4-black-red-cement-2012 ">air jordan retro 4 black red cement 2012</a><a href="http://www.chrisblackconstruction.top/11/mens-nike-free-run-5.0-green-blue ">mens nike free run 5.0 green blue</a><a href="http://www.chrisblackconstruction.top/12/pele-1962-redeemer ">pele 1962 redeemer</a>
adidas zx flux pink black http://www.idtheftagent.com/201604/adidas-zx-flux-pink-black
kobe 9 high release date 1397/11/15 23:38
<a href="http://www.die-therapeuten-berlin.top/1/air-jordan-super-fly-purple-pink ">air jordan super fly purple pink</a><a href="http://www.die-therapeuten-berlin.top/10/air-max-jr-grey-blue ">air max jr grey blue</a><a href="http://www.die-therapeuten-berlin.top/11/air-jordan-12.8-tension ">air jordan 12.8 tension</a><a href="http://www.die-therapeuten-berlin.top/12/nike-air-jordan-2011-quick-fuse ">nike air jordan 2011 quick fuse</a>
kobe 9 high release date http://www.zonasonora.com/31/kobe-9-high-release-date
womens red nike air max fusion 1397/11/15 23:37
<a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/1/exclusive-nike-air-jordans ">exclusive nike air jordans</a><a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/10/vibram-fivefingers-speed-sky-blue-red ">vibram fivefingers speed sky blue red</a><a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/11/nike-zoom-winflo-2-womens-orange-blue ">nike zoom winflo 2 womens orange blue</a><a href="http://www.drjlawrenceearldmd.top/12/nike-air-zoom-pegasus-33-shield.-nike ">nike air zoom pegasus 33 shield. nike</a>
womens red nike air max fusion http://www.formation44.top/35/womens-red-nike-air-max-fusion
north face denali jacket for men 1397/11/12 05:10
<a href="http://www.msqlinalamlm.top/14/nike-kobe-9-hyper-cobalt ">nike kobe 9 hyper cobalt</a><a href="http://www.msqlinalamlm.top/15/nike-lunarglide-black-friday ">nike lunarglide black friday</a><a href="http://www.msqlinalamlm.top/16/nike-air-max-boys-2012 ">nike air max boys 2012</a><a href="http://www.msqlinalamlm.top/17/jordan-13-real-310004-103-air-jordan-13-blanc-neutral-gris-university-bleu-chaussures-on-gros-pas-cher ">jordan 13 real 310004 103 air jordan 13 blanc neutral gris university bleu chaussures on gros pas cher</a>
north face denali jacket for men http://www.chalet-imperial.com/37/north-face-denali-jacket-for-men
jordans flight 1 grey 1397/11/12 05:08
<a href="http://www.dragonflyinterp.top/28/air-max-90-white-red-blue-nike-air-max-pink-2013 ">air max 90 white red blue nike air max pink 2013</a><a href="http://www.dragonflyinterp.top/29/jordan-low-shoes-for-girls-black ">jordan low shoes for girls black</a><a href="http://www.dragonflyinterp.top/3/grey-university-blue-12 ">grey university blue 12</a><a href="http://www.dragonflyinterp.top/30/mens-nike-free-flyknit-4.0-orange-yellow ">mens nike free flyknit 4.0 orange yellow</a>
jordans flight 1 grey http://www.petsburgh.club/20/jordans-flight-1-grey
air max 95 midnight fog 1397/08/15 14:11
<a href="http://www.212dentalcareinvisalign.com/24/2013-all-white-air-max ">2013 all white air max</a><a href="http://www.212dentalcareinvisalign.com/25/nike-air-max-2013-kicks-on-fire ">nike air max 2013 kicks on fire</a><a href="http://www.212dentalcareinvisalign.com/26/black-air-max-90-white-swoosh ">black air max 90 white swoosh</a><a href="http://www.212dentalcareinvisalign.com/27/nike-nike-tiempo-mystic-v-tf-grey-black-green-white-soccer-cleats ">nike nike tiempo mystic v tf grey black green white soccer cleats</a>
air max 95 midnight fog http://www.uswitchmortgage.com/10/air-max-95-midnight-fog
jordan flight 23 black 1397/08/15 14:10
<a href="http://www.catcountry1051.com/28/mens-air-jordan-11-transformers-black-blue-red ">mens air jordan 11 transformers black blue red</a><a href="http://www.catcountry1051.com/29/adidas-nmd-monochrome-white ">adidas nmd monochrome white</a><a href="http://www.catcountry1051.com/3/nike-air-force-1-tectuff-burgundy ">nike air force 1 tectuff burgundy</a><a href="http://www.catcountry1051.com/30/air-jordan-2012-black-white-nike-air-jordan-2012 ">air jordan 2012 black white nike air jordan 2012</a>
jordan flight 23 black http://www.sac-espectacles.com/30/jordan-flight-23-black
nike lunar hyperquickness navy 1397/08/15 14:10
<a href="http://www.sunnyvalemusicanddance.com/28/nike-air-presto-essential-mens-shoe.-nike ">nike air presto essential mens shoe. nike</a><a href="http://www.sunnyvalemusicanddance.com/29/reebok-classic-leather-vintage-rose ">reebok classic leather vintage rose</a><a href="http://www.sunnyvalemusicanddance.com/3/womens-nike-free-flyknit-4.0-blue-grey-nike-running-shoes-nike-free-4.0-flyknit-in-copa-blue-lagoon-grand-purple-black ">womens nike free flyknit 4.0 blue grey nike running shoes nike free 4.0 flyknit in copa blue lagoon grand purple black</a><a href="http://www.sunnyvalemusicanddance.com/30/cheap-jordan-sneakers-free-shipping-cheap-jordan-sneakers-paypal ">cheap jordan sneakers free shipping cheap jordan sneakers paypal</a>
nike lunar hyperquickness navy http://www.a-1concretecutting.com/1/nike-lunar-hyperquickness-navy
nike air max schuhe sale 1397/08/15 14:09
<a href="http://www.getitwithabonus.com/31/womens-supra-skytop-white ">womens supra skytop white</a><a href="http://www.getitwithabonus.com/32/nike-air-jordan-vii-defining-moments-pack ">nike air jordan vii defining moments pack</a><a href="http://www.getitwithabonus.com/33/nike-air-force-1-mid-urban-haze-nike-air-force-1-07-lvb-urban-haze ">nike air force 1 mid urban haze nike air force 1 07 lvb urban haze</a><a href="http://www.getitwithabonus.com/34/nike-air-python-prm-red ">nike air python prm red</a>
nike air max schuhe sale http://www.elitefashionmodels.com/12/nike-air-max-schuhe-sale
cheap 2012 air max 1397/08/15 14:09
<a href="http://www.affiliatetwo.com/1/vibram-fivefingers-speed-green-red ">vibram fivefingers speed green red</a><a href="http://www.affiliatetwo.com/10/nike-air-presto-navy-red-white-2016-newest-nike-air-presto-flyknit-navy-blue-red-white-mens-running-shoes ">nike air presto navy red white 2016 newest nike air presto flyknit navy blue red white mens running shoes</a><a href="http://www.affiliatetwo.com/11/women-90-air-max ">women 90 air max</a><a href="http://www.affiliatetwo.com/12/2013-ecl-nitrocharge-colorways ">2013 ecl nitrocharge colorways</a>
cheap 2012 air max http://www.provideomixers.com/25/cheap-2012-air-max
nike foamposite orange and blue 1397/08/15 14:09
<a href="http://www.premoagency.com/35/nike-mercurialx-proximo-ic-indoor-high-soccer-shoes-rainbow-brown-white-black-nike-mercurialx-proximo-street-indoor-shoes-multicolor.-hot-at-soccerpro ">nike mercurialx proximo ic indoor high soccer shoes rainbow brown white black nike mercurialx proximo street indoor shoes multicolor. hot at soccerpro</a><a href="http://www.premoagency.com/36/nike-lunar-force-1-duckboot-low-sequoia ">nike lunar force 1 duckboot low sequoia</a><a href="http://www.premoagency.com/37/cheap-nike-air-force-max-nike-womens-running-tank-tops ">cheap nike air force max nike womens running tank tops</a><a href="http://www.premoagency.com/38/adidas-predator-beckham-gold-david-beckhams-iconic-world-wide-status-as-an-adidas-symbol-maintains-his-position-as-adidas-top-player.-beckhams-signature-football-boots-carry-a-uni ">adidas predator beckham gold david beckhams iconic world wide status as an adidas symbol maintains his position as adidas top player. beckhams signature football boots carry a uni</a>
nike foamposite orange and blue http://www.solarelectricitycompanyaustin.com/7/nike-foamposite-orange-and-blue
nike foamposite army camo 1397/08/15 14:06
<a href="http://www.aula9formacion.com/28/air-jordan-retro-9-green-blue ">air jordan retro 9 green blue</a><a href="http://www.aula9formacion.com/29/air-jordan-silver-shoes ">air jordan silver shoes</a><a href="http://www.aula9formacion.com/3/real-mens-nike-air-max-90-mens-nike-air-max-ltd ">real mens nike air max 90 mens nike air max ltd</a><a href="http://www.aula9formacion.com/30/air-jordan-and-nike-shoes ">air jordan and nike shoes</a>
nike foamposite army camo http://www.mailsteel.com/17/nike-foamposite-army-camo
DouglasGop 1397/08/8 14:03
http://dsertuynmxda.com/
<a href=http://dsertuynmxda.com/#>when can i take another cialis</a>
<a href="http://dsertuynmxda.com/#">wat doet cialis bij vrouwen</a>
adidas forum mid plant fivetwo 3 plants pack 1397/07/26 05:16
<a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/35/black-and-white-speckled-roshes ">black and white speckled roshes</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/36/adidas-zx-900-pink ">adidas zx 900 pink</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/37/air-jordan-6-six-rings-ray-allen-player-exclusive-pe ">air jordan 6 six rings ray allen player exclusive pe</a><a href="http://www.livingyourbestlifenow.net/38/nike-air-force-1-wmns-canvas-orange-blaze ">nike air force 1 wmns canvas orange blaze</a>
[url=http://www.vender-diamantes.club/6/adidas-forum-mid-plant-fivetwo-3-plants-pack]adidas forum mid plant fivetwo 3 plants pack[/url]
womens nike air huarache nm red orange 1397/07/26 05:13
<a href="http://www.domorestaurant.club/35/nike-mad-jibe-mid-c-burgundy ">nike mad jibe mid c burgundy</a><a href="http://www.domorestaurant.club/36/nike-free-rn-ultd-womens-running-shoe ">nike free rn ultd womens running shoe</a><a href="http://www.domorestaurant.club/37/air-jordan-9-retro-anthracite ">air jordan 9 retro anthracite</a><a href="http://www.domorestaurant.club/38/nike-lunar-ballistec-shoes ">nike lunar ballistec shoes</a>
[url=http://www.mvctechnology.club/11/womens-nike-air-huarache-nm-red-orange]womens nike air huarache nm red orange[/url]
white adidas tracksuit mens 1397/07/26 05:12
<a href="http://www.corporate-litigation.net/31/lebron-james-kids-age ">lebron james kids age</a><a href="http://www.corporate-litigation.net/32/nike-air-jordan-workm-low-black-lt-graphite-charteuse-311252-001 ">nike air jordan workm low black lt graphite charteuse 311252 001</a><a href="http://www.corporate-litigation.net/33/nike-air-max-breathe-cage-ii-junior-shoes ">nike air max breathe cage ii junior shoes</a><a href="http://www.corporate-litigation.net/34/new-balance-998-c-note ">new balance 998 c note</a>
[url=http://www.truthconnection.club/5/white-adidas-tracksuit-mens]white adidas tracksuit mens[/url]
villa teams up with baseball star pedro alvarez to give away free sneakers 1397/07/26 05:10
<a href="http://www.ricatech.club/39/womens-reebok-couple-zig-tech-coffee ">womens reebok couple zig tech coffee</a><a href="http://www.ricatech.club/4/nike-air-jordan-free-shipping-cheap-air-jordan-free-shipping ">nike air jordan free shipping cheap air jordan free shipping</a><a href="http://www.ricatech.club/40/jordan-9-ix-boys ">jordan 9 ix boys</a><a href="http://www.ricatech.club/5/nike-air-max-commands-womens ">nike air max commands womens</a>
[url=http://www.rosspelton.club/28/villa-teams-up-with-baseball-star-pedro-alvarez-to-give-away-free-sneakers]villa teams up with baseball star pedro alvarez to give away free sneakers[/url]
cheap 2013 womens nike air max 1397/07/26 05:09
<a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/28/reebok-gives-us-a-luxurious-edition-of-the-classic-leather ">reebok gives us a luxurious edition of the classic leather</a><a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/29/mens-nike-air-max-thea-pink-blue ">mens nike air max thea pink blue</a><a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/3/registration-code-for-adp ">registration code for adp</a><a href="http://www.tomsrivergolfcenter.club/30/olive-green-jordan-5 ">olive green jordan 5</a>
[url=http://www.logorhythm.net/18/cheap-2013-womens-nike-air-max]cheap 2013 womens nike air max[/url]
nike zoom sharkley cool grey black white lime 1397/07/19 09:53
<a href="http://www.ibrooklyn.club/28/nike-air-max-all-black-with-red-tick ">nike air max all black with red tick</a><a href="http://www.ibrooklyn.club/29/nike-hyperdunk-2010-danny-granger-home-p.e ">nike hyperdunk 2010 danny granger home p.e</a><a href="http://www.ibrooklyn.club/3/nike-air-max-leopard-pack-china ">nike air max leopard pack china</a><a href="http://www.ibrooklyn.club/30/boys-air-jordan-basketball-sneaker ">boys air jordan basketball sneaker</a>
nike zoom sharkley cool grey black white lime http://www.livingyourbestlifenow.net/12/nike-zoom-sharkley-cool-grey-black-white-lime
nike air max ltd 3 navy blue blue white nike air max ltd 3 1397/07/19 09:53
<a href="http://www.ehrlichinteriors.club/20/jordan-spizike-gs-blue-orange-black ">jordan spizike gs blue orange black</a><a href="http://www.ehrlichinteriors.club/21/air-jordan-cp3-vix-low-red-black-white ">air jordan cp3 vix low red black white</a><a href="http://www.ehrlichinteriors.club/22/new-balance-unveils-the-author-collection ">new balance unveils the author collection</a><a href="http://www.ehrlichinteriors.club/23/air-jordan-18-azul-negro ">air jordan 18 azul negro</a>
nike air max ltd 3 navy blue blue white nike air max ltd 3 http://www.hillsgold.net/15/nike-air-max-ltd-3-navy-blue-blue-white-nike-air-max-ltd-3
the new jordans coming out in 2014 1397/07/19 09:52
<a href="http://www.marraair.net/13/mens-nike-air-max-grey ">mens nike air max grey</a><a href="http://www.marraair.net/14/nike-air-max-classic-bw-vt-wolf-grey ">nike air max classic bw vt wolf grey</a><a href="http://www.marraair.net/15/limegreen-black-and-pink-jordans ">limegreen black and pink jordans</a><a href="http://www.marraair.net/16/tenis-nike-shox-infantil-masculino-nike-shox-infantil-masculino ">tenis nike shox infantil masculino nike shox infantil masculino</a>
the new jordans coming out in 2014 http://www.devrocket.net/3/the-new-jordans-coming-out-in-2014
jual nike free run flyknit 1397/07/19 09:52
<a href="http://www.balmthebomb.club/6/nike-lunarglide-3-women ">nike lunarglide 3 women</a><a href="http://www.balmthebomb.club/7/nike-shox-hot-pink-and-black-nike-shox-nz-womens-running-shoes-black-white-hyper-pink ">nike shox hot pink and black nike shox nz womens running shoes black white hyper pink</a><a href="http://www.balmthebomb.club/8/kinetics-x-adidas-originals-superstar-80s-leopard ">kinetics x adidas originals superstar 80s leopard</a><a href="http://www.balmthebomb.club/9/black-neon-blue-jordans ">black neon blue jordans</a>
jual nike free run flyknit http://www.abajourfilmes.net/28/jual-nike-free-run-flyknit
air jordan 11 men s 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/20/nike-limited-edition-lunar-control-golf-shoes-a-look-back-at-nike-golf-shoes-for-the-open-championship ">nike limited edition lunar control golf shoes a look back at nike golf shoes for the open championship</a><a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/21/air-max-95-sport-red-original ">air max 95 sport red original</a><a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/22/bsur-march-vente-kobe-11-draft-day ">bsur march vente kobe 11 draft day</a><a href="http://www.furnacerepaircopperfield.net/23/air-max-95-sunset-ebay-cheap-air-max-95 ">air max 95 sunset ebay cheap air max 95</a>
air jordan 11 men s http://www.softcreator.club/28/air-jordan-11-men-s
arizona cardinals hat new era 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.capitalassetresources.net/39/nike-zoom-vomero-grey-pink ">nike zoom vomero grey pink</a><a href="http://www.capitalassetresources.net/4/2014-jordan-11-black-red ">2014 jordan 11 black red</a><a href="http://www.capitalassetresources.net/40/nike-lebron-14-out-of-nowhere3 ">nike lebron 14 out of nowhere3</a><a href="http://www.capitalassetresources.net/5/nike-newest-sneakers ">nike newest sneakers</a>
arizona cardinals hat new era http://www.klarekante.club/8/arizona-cardinals-hat-new-era
cheap nike shox classic 1397/07/19 09:51
<a href="http://www.going-bananas.net/31/nike-kobe-a-d-nxt-flyknit-midnight-navy-red-men-basketball-2 ">nike kobe a d nxt flyknit midnight navy red men basketball 2</a><a href="http://www.going-bananas.net/32/nike-air-max-97-silber-bullet-kaufen ">nike air max 97 silber bullet kaufen</a><a href="http://www.going-bananas.net/33/air-flight-huarache-ultra ">air flight huarache ultra</a><a href="http://www.going-bananas.net/34/womens-nike-air-max-for-70-dollars-womens-nike-air-max-tailwind ">womens nike air max for 70 dollars womens nike air max tailwind</a>
cheap nike shox classic http://www.3dinflatables.club/33/cheap-nike-shox-classic
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت