تبلیغات
وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان - قوم لک

اسلایدر

قوم لک
ارسال شده توسط gandomban . | ( نظرات )

لَک قومی است ساکن غرب ایران. لکها به زبان‌های لکی و فارسی سخن می‌گویند. جمعیت آن‌ها حدود یک میلیون نفر است  (۲۰۰۲

 میلادی).

سکونتگاه اصلی لک‌ها جنوب استان کرمانشاه، شرق استان ایلام و شمال غربی و غرب لرستان است. لک‌ها بیشتر در شهرهای الشتر، نورآباد، کوهدشت، هرسین، کنگاور، صحنه، شیروان، چرداول، دره شهر، آبدانان، تویسرکان، نهاوند، کرمانشاه و خرم آباد ساکنند.

 

مردم لک در پی مهاجرت‌ها در بیرون از منطقه لک‌نشین زاگرس نیز یافت می‌شوند. برای نمونه روستای لکستان در آذربایجان شرقی و عده‌ای از ساکنان میانکاله و روستای زاغ مرز از توابع بهشهر مازندران خود را لک می‌دانند چهاردولی‌های شهرستان شاهین‌دژ نیز شباهت به این قوم دارند. امروزه تیره‌هایی از این قوم در در استانهای قزوین، همدان، تهران و خراسان ساکن هستند. همچنین گروهی از لک‌ها در کشور عراق ساکن هستند

 

همچنین در عراق در خانقین کرکوک وبدره وموصل ساکنند.

 


به دلیل نزدیکی زبانی و فرهنگی، لک‌ها عموما شاخه‌ای از کردها یا لرها در نظر گرفته می‌شوند. برخی معتقدند واژه لک از ترکیب دو واژه لر و کرد تشکیل شده‌است اما قویترین نظریه که بیشتر باستان شناسان و زبانشناسان بدان معتقدند این است که زبان لکی بازماندهٔ فارسی پهلوی و اوستایی است و شباهت این زبان با کردی گورانی به این خاطر است که کردها نیز به عنوان یکی دیگر از اقوام ایرانی قسمتهای زیادی از زبان فارسی پهلوی را در زبان خود حفظ کرده‌اند و هیچ یک از آنها از دیگری گرفته نشده‌است بلکه هر دو برگرفته از فارسی پهلوی هستند. مانند بسیاری دیگر از اقوام ایرانی.

 

 

از لحاظ نژادی هم باید گفت که لک‌ها بزرگترین شاخهٔ قوم لر می‌باشند. و لر بودن آنها هم از نام و نسب ایلات و طایفه‌های آن محرز و مشخص است.

 

پیشنهاد جدیدی برای ساختار درختی زبان های غرب و مركزی ایران دارم . ساده و مختصر می گویم تا سر فرصت راجع به آن مفصل تر و بر اساس مولفه های علمی امكان سخن فراهم شود.

 

چنین می انگارم كه باید زبان های غرب كشور و زبان های وابسته را باید منشعب از زبان مادی دانست

 

بر این اساس نامگذاری زبان ها را به این شكل پیشنهاد می دهم و تا زمانی كه خود به یقین نرسم و نقد دوستان را نشنوم بر آن اصراری ندارم.

 

زبان مادی:

  

زبان كردی(شامل سورانی و زازا و...)

 

زبان بلوچی

 

زبان تاتی( شامل الموتی و ...)

 

زبان زند و وند(شامل لكی و ایلامی و كلهری و...)

 

لک ها گروهی مستقل از اقوام آریایی هستند که در استانهای لرستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، کرکوک، خانقین و بخشهایی دیگر از کشور عراق سکونت دارند. گروه هایی نیز به مناطق متعدد کشور از جمله به شهرستان های کجور، کلاردشت، تیت دره، مکارود در شمال و گروهایی نیز به استان های فارس، قزوین، شمال خراسان و ورامین در استان تهران تبعید شده اند. این قوم یکی از سه شاخه ی اصلی اقوام آریایی به نام مادها هستند که نخستین حکومت و تمدن مدرن را در غرب ایران زمین بنیان نهادند. زبان آنها بازمانده زبان های اصیل اوستایی و پهلوی است که به دلیل شرایط خاص جغرافیایی این مناطق، کمتر دچار تغییر و تحول شده است.

 

زبان لکی در میان مردمان ساکن در جنوب نواحی غربی ایران (در قسمتهایی از کرمانشاه و ایلام) و نواحی سردسیر شمال و شمال غربی استان لرستان رایج است و هم اکنون انبوهی از مردمان این مناطق بدان تکلم می‌کنند. حوزه گسترش گویش لکی به ترتیب از شمال شرق به شمال غرب عبارتند از :

 

بخش چقلوندی یا هرو در شمال شرق،زاغه و بخش‌هایی از شهرستان بروجرد. بیشتر لک زبانان بروجرد در بخش سیلاخور(منطقه چالان چوالان)هستند.

 

شهرستان سلسله یا الشتر در شمال

 

شهرستان دلفان یا نورآباد در شمال غرب

 

مناطق شمال و شمال غربی شهرستان کوهدشت و نواحی شمالی بخش چگنی

 

بخشهایی از شهرستان شیروان چرداول-دره شهر و آبدانان.

 

در کردستان عراق(جنوب کردستان) تعداد گویشوران لک بیشتر از ایران است.

 

شهرهای صحنه،کنگاور،سنقرودینوردر استان کرمانشاه و بخش‌هایی از تویسرکان، نهاوندواسدآباد در استان همدان.

 

در میان مناطق یاد شده، دهستان قلایی واقع در جنوب شهرستان سلسله و نیز طوایف امیر، در شمال دشت الشتر به گویش لری تکلم می‌کنند. شهرستان دلفان در بخش لکی‌زبان مرکزیت دارد و تقریبآ همه اهالی آن به لکی سخن می‌گویند، از اینرو می‌توان این شهرستان را مرکز لکستان دانست.

 

گویش لکی با گویش‌های جنوبی زبان کردی به ویژه گویش‌های سورانی و گورانی نزدیکی دارد و از دیدگاه زبانشناختی لکی حلقه میانی زبان‌های کردی‌تبار و فارسی‌تبار به شمار می‌آید. زبان کردی و شاخه‌های متعدد آن از دیدگاه تحولات تاریخی زبانها و لهجه‌های ایرانی جزو زبان‌های "شمال غربی" ایران محسوب می‌‌گردند. البته برخی ادعا کرده‌ اند که‌ زبان لکی عضوی خارج از زبان کردی و لری می‌‌باشد. درتاریخ‌های گذشتگان از جمله تاریخ گزیده نوشته حمدالله مستوفی از الشتر به عنوان یکی از ایالات بزرگ کردستان یاد شده است.

 

 

. دیگر اثر مشهور شاهنامه لکی است که اخیرا انتشارات اساطیر آن را منتشر کرده است و...

 

 

مردمان لک

 

وبگاه مردمان لک، پایگاه پژوهشی زبان، جغرافیا، تاریخ و فرهنگ مردمان قومی است که مورد کم مهری زمانه ی پیشین قرار گرفته و داشته های کهنشان در دست اعصار به یغما رفته است. این وبگاه تلاشی است برای معرفی و بازشناخت هویت قوم لک و بیان ناگفته های بسیاری که در مورد آن وجود دارد. دریغا از باباطاهر ها، کریم خان زند ها، گنجعلی خان ها، ترکمیر ها، ملاپریشان ها، بابایادگار ها و ... که لک بوده اند و امروزه به اشتباه لر و یا کرد نامیده می شوند. از بخش های مختلف این وبگاه می توان به بخش های زبان و ادبیات لکی، طوایف لک، شاعران لک، شعر لکی، آداب و رسوم لکها و... اشاره نمود.

 

 

 

در بخش معرفی وبگاه مردمان لک می خوانیم که: "لک ها مردمانی با تاریخی کهن و از نژاد بومیان ایران هستند که در استانهای لرستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، شوروی سابق، کرکوک، خانقین و بخشهایی دیگر از کشور عراق سکونت دارند. لک ها را امروزه به اشتباه لر و کرد می نامند که این تصوری پنداری صد در صد اشتباه است. از لک ها گروره هایی نیز به مناطق متعدد کشور از جمله به شهرستان های کجور، کلاردشت، تیت دره، مکارود در شمال و گروهایی نیز به استان های فارس، قزوین، شمال خراسان و ورامین در استان تهران تبعید شده اند. زبان لکی بازمانده زبان های اصیل اوستایی و پهلوی است که به دلیل شرایط خاص جغرافیایی این مناطق، کمتر دچار تغییر و تحول شده است." همچنین مدیر این وبگاه که با نام مستعار "مهر پارسی" به فعالیت خود ادامه می دهد، تعدادی از تحقیق ها و پایان نامه های دانشجویی مربوط به مناطق لک نشین را برای دانلود در وبگاه قرار داده است. افزون بر موارد یاد شده در بالا، فایل الکترونیکی برخی کتب به نگارش در آمده درباره ی قوم لک و همچنین بخش هایی از سایر کتب لکی در این وبگاه موجود است.

 

وبگاه مردمان لک فعالیت خود را از نخستین روزهای فروردینگان 87 (مانگ پنجه در گاه شمار لکی) آغاز نموده و پس از گذشت یک ماه از آغاز فعالیت آن با میانگین پست یک مطلب در هر روز، به ایفای نقش مفیدی در بیان هویت مردمان لک پرداخته است.

 

 

مدیر این وبگاه در نامه ی ارسالی به سایت لکستان بیان می دارد که: "بر آنیم تا لک ها از آشفتگی تاریخی-هویتی سال های اخیر بیرون گشته و به تاریخ و فرهنگ دیرینه خود آگاه شوند. به ویژه دانشجویان لک زبان که شوربختانه در دانشگاه ها و جوامع بزرگتر خود را به اشتباه غیر عمد، لر و یا کرد می دانند. بدون شک قائل نبودن هویتی مستقل برای مردمان قوم لک در طول سالیان گذشته سبب گشته تا محققان و پژوهشگران این دیار تلاشی برای پی جویی احوال این مردمان نداشته باشند. لک زنده است و لکستان ماوای دیرینه اوست" همچنین در بخش لینکستان این وبگاه، لیست جامعی از سایر وبلاگ ها و وب سایت هایی که در زمینه لک و لکستان فعالیت می کنند وجود دارد.

 

 

نام لک در زمان صفویه

 

 

در عالم آرا عباسی (چاپ تهران ص 762) صورت اکراد و الواری که در عهد شاه عباس برتبه ایالت و خانی و سلطانی رسیده­اند مذکور است. در این کتاب از نفس سلطان گروس «حاکم قلعه لک بغداد و توابع درتنک» نیز نام برده شده است (رشید یاسمی، 208) اگرچه نوع کاربرد لک و هم­نشینی آن با بغداد محل سوال است، ولی برداشت رشید یاسمی مولف گرانقدر کتاب کرد و پیوستگی نژادی و تاریخی او از این کلمه همان طایفه لک بوده است چرا که در بخش فهارس کتاب درباره کلمه مذکور می­نویسد: «از طوایف لر و کرد» (همان، 218).

 

 

گویش لکی، پیش از قرن ده

 

دکتر خانلری در تاریخ زبان فارسی می­نویسد  در آثار مورخان و جغرافیانویسان اسلامی گذشته از فارسی دری که زبان رسمی و اداری ایران بوده است و پهلوی جنوبی (پارسیک) که تا سه ـ چهار قرن بعد از اسلام زبان دینی ایرانیانی شمرده­ می­شد که به آیین زرتشتی باقی مانده بوده­اند از چندین گویش دیگر نام برده­اند.

 

 

 

دکتر خانلری تعداد این گویش­ها را که در کتب قرن سوم تا دهم هجری ذکر شده چهل می­داند. در میان این گویش­ها از گوش «همدانی و زنجانی» به نقل از مقدسی ذکر کرده است که بنابر تجمع تاریخی لک­ها در همدان ـ که جداگانه به بحث گذشته شده است ـ و نیز مثالی که مقدسی آورده است احتمالاً منظور همان گویش لکی و یا حداقل سرشاخه گویش لکی است. خانلری در این باره می­نویسد: مقدسی درباره گویش این ناحیه ـ همدان و زنجان ـ تنها دو کلمه ذیل را ثبت کرده است: واتم و واتوا (گفتم ـ گفتند در لکی امروز:  وتم و وتو) ]احسن التقاسیم ص 378[ شمس قیس رازی یک دو بیتی را در بحث از وزن فهلویات آورده و آن را زبان «مردم زنگان و همدان» می­شمارد ]المعجم ص 105[ حمدالله مستوفی درباره مردم زنجان می­نویسد: زبانشان پهلوی راست است]نزهة القلوب ص 67[ (خانلری، 1352، 25).

 

اگرچه زبان غالب امروز زنجان و همدان ترکی است اما این نشانی­ها که در نزهة القلوب و المعجم و احسن التقاسیم از زبان­های ایرانی در این مناطق است که با عنایت به واژگان به جای مانده همان لکی یا سرشاخه لکی است. به هر روی زبان­ها به یک باره و یک شبه شکل نمی­گیرند و زبانی که در قرن هشتم ادبیات دارد لابد در قرون ماضی هم گویشورانی داشته است، موضوع جابه­جایی جغرافیایی هم چندان طبیعی و رایج است که از حوصله بحث خارج است.

 

 

معنای لک lak

  

واقعیت آن است که ریشه واژه لک نامعلوم است و نباید اصراری بر یافتن معنای آن داشت بسیاری از نام­های اقوام اینگونه­اند. مگر کسی معنای روشنی از ریشه واژه «ترک» یا «کرد» و یا حتی «لر» به دست داده است؟ با این همه از آنجا که در فرهنگ­ها و لغت­نامه­ها معانی مختلفی برای واژه­ای با این تلفظ آمده بسیاری را به خطا بر آن داشته است که آن­ها را در معنای لک بیاورند در این جا ضمن آنکه این گمانه­ها را می­آورم بر باور خود تأکید می­کنم که احتمال آنکه این معانی با نام قوم لک در ارتباط باشد تردید جدی وارد است.

 

 

الف) به معنای صدهزار

 

 

در برهان قاطع آمده است: «لک بفتح اول و سکون ثانی صدهزار را گویند یعنی عدد هر چیز که به صدهزار رسید آن را لک خوانند» (برهان: 1900) و دکتر معین بر این معنی­ حاشیه زده است که هندی است (به نقل از غیاث) در هندوستانی: لاک، از سانسکریت (همان)

 

 

در فرهنگ رشیدی و فرهنگ پنج بخشی آمده است: عدد معروف یعنی صدهزار

 

 

عنصری گوید:

 

 

 

دو لک ز لشگر او شد بزیر خاک نهان

 

و بدین معنی در اصل هندی است.

 

 

(فرهنگ رشیدی: 1319)

 

 

دائره المعارف اسلام که توسط انتشارات بریل در هلند در اینترنت منتشر می شود، در مورد قوم لک، این قوم را جزئی از قوم کرد دانسته است.

 

 

در بخش انگلیسی دائره المعارف ویکی پدیا نیز لک ها را جزئی از کردها انگاشته اند. 
سایت اتنو لوگ نیز لک ها را کرد دانسته است. جالب این است که مترادف "لکی" را "الکی" دانسته است. این هم نشاندهنده میزان علمیت این سایت مرجع است!

 

 

دوستان علاقه مند می توانند نظرات خود را در مراجع بالا ابراز دارند تا ایراد موجود برطرف شود. به راستی خنده دار است که دیگران و آن هم با این اطلاعات محدودشان، هویت ما را به صورت تحریف شده ای تعریف کنند.

  

قوم لک

 

زاگرس نشینان قوملك


قوم لك یكی از اقوام ایرانی ساكن در منطقه غرب ایرانهستند و به عبارتی جزو زاگرس‌نشینان به حساب می‌آیند. پراكندگی جغرافیایی 

لك‌ها از حیث پراكندگیدر میان چهار استان غرب كشور قرار دارند. یعنی درجنوب استان همدان، شمال غربی و غرباستان لرستان، شمال شرقی و شرق استان كرمانشاه و قسمتهای شمالی استان ایلام، زندگیمی‌كنند...
گفتنی است در زمان فتحعلی شاه قاجار چند تیره از لك‌ها بهظهران چای زنجان رفته و ساكن شدند. ویلیام پرایس كه سمت منشی‌گری سرگور اوزلی راداشت به هنگام سفر طولانی خود از بوشهر به آذربایجان در این ده ‌ماند و در سفرنامهخود به نام منزل به منزل، در منزل 54 از آنها یاد كرده است.

دره سیمره 
دره سیمره بخش اصلی سرزمین لك‌ها را تشكیل می‌دهد. این دره در غرب كشور و درمیان رشته كوههای زاگرس قرار دارد. منطقه سیمره از استان همدان تا استان ایلام رادر برمی‌گیرد. از شمال محدود است به استان همدان كه تقریبا یك ششم از خاك این استانرا شامل می‌شود. از سمت جنوب به جلگه دزفول و كبیركوه در استان ایلام ختم می‌شود وبیش از چهل درصد خاك ایلام را در برمی‌گیرد. از سمت غرب محدود است به استانكرمانشاه و اشغال یك سوم از خاك این استان و از سمت شرق به استان لرستان محدودمی‌باشد كه 65 درصد از جمعیت این استان را لك‌ها تشكیل می‌دهند. سیمره یكی ازدره‌های باستانی غرب كشور است، كشفیات باستان شناسی - به ویژه مفرغهای لرستان - وهمچنین نمادهای تاریخی فراوان حاكی از قدمت زندگی بشر و تمدن‌های باستانی در اینمنطقه است راولینسون می‌گوید: (به نظر من سیمره در اصل سمبنه )sambana( بوده كهآنهم تحریفی است از سبدان )sabadan( یعنی همان شهری كه دیدرو از آن نام برده واسكندر هنگامی كه برای بازدید ازكلنی از شوش عازم شهر (celonسیروان یا كیلون) بودهاز آن عبور كرده است. به نظر می‌رسد دژ محكمی كه در كوه‌های شرق تیسفون وجود داشتهو خسرو پرویز به هنگام تهدید تیسفون از طرف امپراطور هراكلیتوس زنان و فرزندان خودرا به آنجا منتقل می‌كرده در سیمره قرار داشته است.)

زبــان 
زبان یكی ازساخت‌های موثر در ارتباط بین اعضای یك جامعه است.‌‌ (زبان نحوه دیدن انسان و تفكراو را شكل می‌دهد یعنی هم برداشت از خودش و هم برداشت از جهانش، زبان واسطه‌ای استكه ما در آن زندگی می‌كنیم.) قواعد زبانی فهم افراد از جهان فرهنگیشان را شكلمی‌دهد. همچنین با ارائه دركی مشترك سبب سهولت روابط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی وترجیح قائل شدن برای استراتژی‌های فردی و جمعی است. وجود وحدت زبانی برای قومیت تاآنجا با اهمیت است كه رونالد برتون می‌گوید: (اگر عدم پیوستگی یا نبود پایگاهسرزمینی مانع اصلی بر سر راه تشكیل یك دولت یا زیر دولت (قوم) است نبود هویت زبانییا انسجام زبانی نیز می‌تواند مشكل بزرگی در این زمینه به حساب آید. در چنینچشم‌اندازی است كه تمام جنبش‌های قومی تاكید خود را بر ضرورت حفاظت از زبانهای موردتهدید بر ایجاد وحدت زبان در شرایط نبود چنین وحدتی و ایجاد استانداردهای مشترك وسرانجام بر گسترش زبان در تمامی بخش‌های قوم می‌گذارد.)

 

 

پراكندگی زبان لكی منطبق بر پراكندگی جغرافیایی آنهاست (به طوركلی محدوده زبان لكی از تلمبه خانه شركت نفت رازان واقع در شمال شرقی خرم‌آباد شروعو از آنجا به صورت نیم دایره‌ای به جانب غرب ادامه یافته و منطقه هرو،الشتر، خاوه(دلفان) را در بر گرفته و سپسمناطقی را از استان كرمانشاه چون دهستان هرسین و قسمت جنوبی دهستانهای عثمانوند وجلالوند را فرا می‌گیرد. این زبان در مناطقی از استان ایلام نیز رایج است، چنانكهمحدوده آن از دهستان زردلان شروع و سراسر دهستان هلیلان را در برمی‌گیرد... دامنهزبان لكی در استان ایلام از هلیلان به طرف سیمره كشانده می‌شود. بیشتر اهالی سیمرهبه زبان لكی گفتگو می‌كنند.) 

تحقیقات زیادی در مورد ریشه‌های تاریخی زبانلكی صورت نگرفته است. سرهنری راولینسون اولین كسی است كه به طور مشخص متوجه رابطهبین زبان لكی با زبان پارسی باستان شد. وی می‌گوید: (زبان لری (لكی) با كردیكرمانشاهی كمی فرق دارد و اگر كسی به یكی از این دو گویش آشنا باشد دیگری را بهراحتی میفـهمد) تاكنون این گویش‌های رایج در منطقه كوهستانی زاگرس را بازمانده زبانپهلوی می‌دانستند ولی به عقیده نگارنده این نظر بی‌اساس است، من بر این پندارم كهزبان لری (لكی) از فارسی باستان مشتق شده كه همزمان با زبان پهلوی به طور جداگانه ومشخص صحبت می‌شده است. 
پس از زبان، موسیقی برجسته‌ترین ویژگی هویت قوم لك است. نغمه‌ها، آواها و آوازهای باقیمانده از موسیقی لكی بیانگر اصالت، ریشه‌دار بودن وخاص بودن است. موسیقی لك‌ها از حیث محتوایی شدیدا تحت تاثیر محیط طبیعی، نوع معیشتو آداب و سنن است. در چندین دهه گذشته كه این منطقه بیشتر روستایی و كوچ‌نشینبوده‌اند در انجام فعالیت‌های روزمره و مراسمی چون عروسی و عزا، موسیقی نقش فعالیداشته است. گفتنی است از سازهای رایج در این منطقه سرنا، دهل، نی و تنبور رامی‌توان نام برد. 

آداب و رسوم 
از آنجا كه لك‌ها بخشی از كشور ایرانهستند، از حیث رسوم با دیگر ایرانیان شباهت‌هایی دارند از جمله عید نوروز، چهارشنبهسوری، عید قربان، عید سعید فطر. علاوه بر اشتراكات مذكور آنها رسوم خاص خود را نیزدارند كه قابل دسته‌بندی به دو گونه‌اند. اول، رسومی كه با ورود مدرنیته حضورچندانی در زندگی آنها ندارند. این رسوم اغلب مناسك گذار هستند. 
مانند دنان روكی (مراسم دندان درآوردن كودكان) و ... دوم، رسومی كه علیرغم ورود مدرنیته نه تنها ازبین نرفته‌اند بلكه با قدرت بیشتری همچنان خود را می‌نمایاند مانند مراسم عزاداری (پرس یا چمر) و مراسم عروسی. مورد اول هیچ گونه عنصر فرهنگی از دیگر فرهنگها رانپذیرفته است و خاص لك‌هاست اما مورد دوم عناصری از دیگر فرهنگ‌ها را پذیرفته استیا به عبارتی دیگر تحت تاثیر جهانی شدن قرار گرفته است. 
پدیده مرگ در میانلك‌ها اهمیت زیادی دارد برخلاف دیگر جاهای این كره خاكی كه مرگ تحت نظارت نظام‌هایتخصصی و اتاق‌های بیمارستان و به دور از حضور افراد خانواده، دوستان و آشنایان طیمی‌شود، در میان لك‌ها با یك وداع كاملا عاطفی، انسانی و با آرامش تمام و در كنارعزیزان صورت می‌پذیرد. همه اقوام، دوستان و آشنایان به بالین فرد در حال احتضاردعوت می‌شوند تا وی به راحتی مرحله گذر به جهان ابدی را طی كند. بعد از مرگ تمامطوایف و آشنایان برای مراسم خاكسپاری (سرلش) دعوت می‌شوند، اكثر افراد این دعوت رامی‌پذیرند. اغلب بیش از آن تعدادی كه دعوت می‌شوند در این مراسم حضور می‌یابند. دراین مرحله مراسم بزرگی برای متوفی برگزار می‌شود هر چند كه ممكن است برخی این مراسمرا اتلاف وقت و سرمایه تلقی كنند، اما بنظر می‌رسد كه چنین نیست چرا كه اولا اینمراسم همبستگی اجتماعی را دوباره تحكیم می‌بخشد و دوم اینكه بازماندگان متوفی بهراحتی با مرگ عزیز از دست رفته‌شان كنار می‌آیند. 

قبل از پرداختن به تاریخ این طایفه لازم است به شبهه برخی از لرها وكردها پاسخ داده شود كه لكهای باستانی ایرانی را هر كدام به خودشان منتسب می كنند، لكها از لحاظ فرهنگی، احساسی و مذهبی و بسیاری از مولفه های قومی خصوصا پوشش (كردی و لری) خود را مستقل از قوم كرد و لر می دانند. زبان لکی یک زبان زیبا و آهنگین است که در غرب ایران استفاده می شود. اما نام و آوازه اش هنوز پس از عمری طولانی و دراز زیاد گسترش نیافته است و بیشتر جزء زبان لری و یا کردی و یا فارسی به گویش کردی محسوب می شود.

 

 

اگر بخواهیم زبان لکی را به یکی از زبان های زنده حال ایران تشبیه کنیم شاید بهترین نمونه زبان کردی باشد که واژه های مشترک زیادی با لکی دارد. کرد زبانان از نظر جغرافیایی نیز نزدیکی زیادی با اقوام لک دارند. اما این دو موضوع با توجه به این که زبان کردی گویش و واژه های و دستور متفاوت دارد موجب نمی شود که زبان لکی را یک بخش از کردی بدانیم. همچنین از نظر سیاسی و جغرافیایی اقوام لک نشین اکثراً زیر مجموعه از لرها هستند اما شباهت لری به لکی بسیار کمتر از کردی به لکی است. و همچنی کرد ها اقوام چهاردولی ها را عجم می خوانند عجم نامیست که اعراب به ایرانیان و پارسیان میدادند.

 

 

در لکی واژه های باستانی و کهن فارسی به قدر زیادی وجود دارد. وجود و شکل قدیمی و اصیل برخی واژه ها و شیوه ی جمله بندی اصیل در این زبان بسیار جذاب است. از این رو است که می توان ابراز کرد که زبان لکی به جا مانده ی زبان های پارسی باستان و پهلوی است پارسی باستان زبانی است که در زمان هخامنشیان مستعمل بود و ریشه ی زبان فارسی امروزی است. واژه هایی می توان پیدا کرد که با زبان های پهلوی اشکانی و پارسی میانه مشترک هستند می توان گفت که مهم ترین مآخذ لکی زبان پارسی باستان است همچنین زبان لکی باقی مانده زبان اوستایی است و شباهت بسیار زیادی در مورد ریشه های زبان لکی و اوستا دیده شده است برای مثال در لکی ریشه اکثراً یک واجی است و گاهی به صورت کسره و یا یک حرف هم در می آیند در زبان اوستا نیز به همین گونه است ریشه ترکیب دهنده ی بنیادی واژه است. از ریشه دیگر قسمت های کلام مانند اسم ها و صفت ها و فعل ها و غیره ساخته می شوند در اوستا یک ریشه همیشه یک هجایی است که فقط یک صدا دارد.

 

 

 

  •  

 

گویش چهاردولی از زبان لکی

 

اما به قول هرتسفلد قرابت زبانی نمی تواند قرابت نژادی وقومی را سبب شود به خاطر قدرتمند بودن وسواركارانی ماهر هركدام از حكومتها كه سر كار می آمدند اینان را سركوب و تبعید می كردند كه طایفه بزرگ چهاردولی ها از لكها از این امر مستثنی نبوده اند. واما قصه تبعید اینان و جدایی از لكستان. این ایل در اكثر در شهرستان شاهین دژ و شهر محمود‌آباد زندگی می كنند

 

 

لکستان

 

منطقه ای بین چهار استان همدان٬ ایلام٬ کرمانشاه و لرستان تقسیم شده است منطقه لکستان نام دارد. چهار شهرستان به نام های شهرستان دلفان و شهرستان کوهدشت شهرستان سلسله در استان لرستان و شهرستان هرسین در استان کرمانشاه لکنشین هستند. شهرستان دلفان مرکز این قوم است. ولی در شهرستان خرم آباد و شهرستان بروجرد و شهرستان نهاوندوکرمانشاه ودره شهروپلدختر هم اقوام لک بسیاری وجود دارد.

 

 

کریم خان زند را بشناسانیم

 

 

خاندان زنداز لک های لرستان قدیم می باشد، خاستگاه اولیه اش در لرستان بزرگ سابق و در منطقه ملایر از استان امروزین همدان می باشد.

 

بعد از به سلطنت رسیدن کریم خان زند، افراد زیادی از طایفه زند با او به پایتخت (شیراز) رفتند.

 

هجوم قاجاریه و نیز خیانتهائی که به حکومت زند شد، باعث سرنگونی این حکومت گردید.

 

 

آقامحمدخان قاجار که کینه بزرگی از خاندان زند به دل داشت، اقدام به قتل عام خاندان زند نمود. باقی مانده این خاندان را نیز به بیابانهای خشک و کویری اطراف قم تبعید کرد.

 

از این روست که امروزه تعداد زیادی از بومیان قم از خاندان زند می باشند؛ به گونه ای که فامیل های زند و گائینی، از فامیل های اصلی و سنتی قم می باشند. زبان مورد تکلم در بسیاری از روستاها و نواحی قم و از جمله در دهستان حاجی آباد لک ها، زبان لکی می باشد.

 

متاسفانه ضعف ماخذ شناسی در مورد قم لک باعث آن شده است که حتی این حقیقت روشنتر از خورشید که کریم خان و خاندان زند، لک می باشند، مورد اشاره مورخان قرار نگیرد.

 

 

 

متاسفانه بسیار اندکند منابعی که کریم خان زند را از قوم لک دانسته باشند. برای مثال این سایت کریم خان را از قوم لک دانسته است. این سایت نیز کریم خان را از قومی لرـ کرد دانسته است. ازبازمانده های شاه زندی می توان از حاج مرتضی لک نام برد که در تبریز سکونت داشته اند و خانواده های مجدد شهروز از اعقاب حاج مرتضی لک می باشند و برای اثبات تاریخچه اجدادی به قدمت

 

 


از همین رو در اعصار بعدی نیز مورد توجه شاهان صفویه قرار گرفته و بنا به مصالح سیاسی افراد ایل را جهت پاسداری از حكومت به كار می گرفتند، به گونه ای كه در جنگ چالدران از سواران چهاردولی استفاده كردند.می توانید نظرات خود رااینجا بنویسید*-*-*-*وارد کردن ایمیل الزامی نمیباشد.
درب ضد سرقت 1398/05/22 11:38
ممنون از سایت خوبتون
درب ضد سرقت 1398/05/22 11:37
ممنون از سایت خوبتون
new gray lebron shoes kobe 8 1398/05/5 01:21
<a href="http://www.divecardarchive.com/shoes_at37/jordan-black-white-fly-wade-2-sport-red ">jordan black white fly wade 2 sport red</a><a href="http://www.divecardarchive.com/shoes_at38/nike-air-7-retro-university-blue-white-white-lyst ">nike air 7 retro university blue white white lyst</a><a href="http://www.divecardarchive.com/shoes_at39/r%c3%b8d-sko-gull-svart-nike-air-foamposite-one-thebulk-st%c3%b8rre-bilde ">r酶d sko gull svart nike air foamposite one thebulk st酶rre bilde</a><a href="http://www.divecardarchive.com/shoes_at40/foreign-trade-shopping-nike-hyperdunks-2015-all-starcity-packla-shoes-men-basketball-sneakers-high-top-cheap-sale-discount ">foreign trade shopping nike hyperdunks 2015 all starcity packla shoes men basketball sneakers high top cheap sale discount</a>
[url=http://www.ginasalmon.com/shoes29/new-gray-lebron-shoes-kobe-8]new gray lebron shoes kobe 8[/url]
men nike air trainer sc high 811648 146 white gym red black game royal online 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.usatodepoca.com/shoes_fi01/cheap-new-nike-free-run-2-dark-blue-mens-running-shoes-online-nike-air ">cheap new nike free run 2 dark blue mens running shoes online nike air</a><a href="http://www.usatodepoca.com/shoes_fi02/poler-stuff-zoom-all-court-ck-ivory-university-orange-light-bone.-save-58%25-off.-nike-sb-shoes-men-nike-sb-spring-summer-2019-zoom ">poler stuff zoom all court ck ivory university orange light bone. save 58% off. nike sb shoes men nike sb spring summer 2019 zoom</a><a href="http://www.usatodepoca.com/shoes_fi03/nike-performance-air-zoom-pegasus-33-shield-juoksukenk%c3%a4-neutraalit-hasta-metallic-red-bronze ">nike performance air zoom pegasus 33 shield juoksukenk盲 neutraalit hasta metallic red bronze</a><a href="http://www.usatodepoca.com/shoes_fi04/nike-mens-stefan-janoski-hyperfeel-xt-anthracite-white-summit-white-buy-online-at-low-prices-in-india-in ">nike mens stefan janoski hyperfeel xt anthracite white summit white buy online at low prices in india in</a>
men nike air trainer sc high 811648 146 white gym red black game royal online http://www.oneforallmarketeer.com/shoes13/men-nike-air-trainer-sc-high-811648-146-white-gym-red-black-game-royal-online
converse flight bag in red 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.adsocialmediamarketing.com/shoes_be20/nike-kd-vi-gar%c3%a7ons-toddler-cool-gris-bright-crimson-court-pourpre-vert ">nike kd vi gar莽ons toddler cool gris bright crimson court pourpre vert</a><a href="http://www.adsocialmediamarketing.com/shoes_be21/nike-chaussure-de-training-metcon-4-xd-patch-pour-femme ">nike chaussure de training metcon 4 xd patch pour femme</a><a href="http://www.adsocialmediamarketing.com/shoes_be22/adidas-originals-boston-super ">adidas originals boston super</a><a href="http://www.adsocialmediamarketing.com/shoes_be23/nike-zoom-winflo-5-sneakers-basses-homme-multicolore-gym-blue-white ">nike zoom winflo 5 sneakers basses homme multicolore gym blue white</a>
converse flight bag in red http://www.ethnicistanbul.com/shoes_be15/converse-flight-bag-in-red
sweden femmes adidas germany website adidas pure boost x chaussures rose adidas france femmes running 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.pantiesandatshirt.com/shoes35/scarpe-sneaker-di-adidas-silas-vulc-adv-collegiale-borgogna-running-bianco-nero ">scarpe sneaker di adidas silas vulc adv collegiale borgogna running bianco nero</a><a href="http://www.pantiesandatshirt.com/shoes36/cheapest-and-latest-newest-and-cheapest-still-kd-kd-10-x-white-pure-platinum ">cheapest and latest newest and cheapest still kd kd 10 x white pure platinum</a><a href="http://www.pantiesandatshirt.com/shoes37/air-more-uptempo-tri-color-black-black-cool-grey-white ">air more uptempo tri color black black cool grey white</a><a href="http://www.pantiesandatshirt.com/shoes38/add-to-cart.-mens-womens-nike-lebron-soldier-10-nba-finals-championship-black-metallic-gold ">add to cart. mens womens nike lebron soldier 10 nba finals championship black metallic gold</a>
sweden femmes adidas germany website adidas pure boost x chaussures rose adidas france femmes running http://www.floriancasteran.com/shoes_be21/sweden-femmes-adidas-germany-website-adidas-pure-boost-x-chaussures-rose-adidas-france-femmes-running
nike x off blanc zoom fly noir 12 hommes chaussures de sport pour hommes 12 et 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.modelmediaconsulting.com/shoes_be24/nike-air-icarus-chaussure-pour-homme-nike-blanc-immacul%c3%a9-volt-fuchsia ">nike air icarus chaussure pour homme nike blanc immacul茅 volt fuchsia</a><a href="http://www.modelmediaconsulting.com/shoes_be25/chaussures-de-basket-jordan-spizike-hommes-loup-gris-gym-rouge-noir-blanc ">chaussures de basket jordan spizike hommes loup gris gym rouge noir blanc</a><a href="http://www.modelmediaconsulting.com/shoes_be26/chaussures-de-basket-ball-adidas-first-step-hommes-noir-blanc-ad ">chaussures de basket ball adidas first step hommes noir blanc ad</a><a href="http://www.modelmediaconsulting.com/shoes_be27/air-jordan-7-retro-dark-gris-gris-wolf-total-orange-bleu-turquoise-femmes ">air jordan 7 retro dark gris gris wolf total orange bleu turquoise femmes</a>
nike x off blanc zoom fly noir 12 hommes chaussures de sport pour hommes 12 et http://www.piscinemiroirbois.com/shoes_fr33/nike-x-off-blanc-zoom-fly-noir-12-hommes-chaussures-de-sport-pour-hommes-12-et
en gros nike air max 2013 homme chaussures de course gris noir chaussure caract茅ristiques du 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.hardbodysportsnutrition.com/shoes_at33/jordan-4-bred-size-11-2012-beaters-vintage-look-sz-11.5 ">jordan 4 bred size 11 2012 beaters vintage look sz 11.5</a><a href="http://www.hardbodysportsnutrition.com/shoes_at34/air-jordan-11-retro-low-mens-shoe ">air jordan 11 retro low mens shoe</a><a href="http://www.hardbodysportsnutrition.com/shoes_at35/nike-air-jordan-3-retro-wool-bg ">nike air jordan 3 retro wool bg</a><a href="http://www.hardbodysportsnutrition.com/shoes_at36/air-max-ltd-1-wei%c3%9f-golden-nike-air-max-90-grau-billig-nike ">air max ltd 1 wei脽 golden nike air max 90 grau billig nike</a>
en gros nike air max 2013 homme chaussures de course gris noir chaussure caract茅ristiques du http://www.emeraldmade.com/shoes_fr30/en-gros-nike-air-max-2013-homme-chaussures-de-course-gris-noir-chaussure-caract%c3%a9ristiques-du
kolor adidas drop another clean alphabounce zapatos calzado hombre calzas 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes20/nike-air-huarache-mens-blue-318429-416-thunder-blue-mens-obsidian-running-shoes-size-9 ">nike air huarache mens blue 318429 416 thunder blue mens obsidian running shoes size 9</a><a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes21/cheap-sell-nike-air-max-penny-1-blue-white-black-authentic-basketball-shoes-free-shipping ">cheap sell nike air max penny 1 blue white black authentic basketball shoes free shipping</a><a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes22/nike-hyperdunk-2012-tb-mens-size-14-navy-white-nds-basketball-shoes-lunar ">nike hyperdunk 2012 tb mens size 14 navy white nds basketball shoes lunar</a><a href="http://www.edmontonappliancesrepair.com/shoes23/lupo-grigio-raffreddano-pattini-mens-nike-max-profondo-correnti-90-peltro-fungo-del-air ">lupo grigio raffreddano pattini mens nike max profondo correnti 90 peltro fungo del air</a>
kolor adidas drop another clean alphabounce zapatos calzado hombre calzas http://www.whydogblog.com/shoes17/kolor-adidas-drop-another-clean-alphabounce-zapatos-calzado-hombre-calzas
nike sb stefan janoski hyperfeel mesh men 039 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.thevegfiles.com/shoes35/herr-best%c3%a4ll-denna-nike-internationalist-premium-sneakers-vit ">herr best盲ll denna nike internationalist premium sneakers vit</a><a href="http://www.thevegfiles.com/shoes36/k%c3%b6p-dam-nike-zoom-pegasus-34-svart-rosa-36-39-online-store-p%c3%a5-n%c3%a4tet ">k枚p dam nike zoom pegasus 34 svart rosa 36 39 online store p氓 n盲tet</a><a href="http://www.thevegfiles.com/shoes37/nike-lunarepic-low-flyknit-2-svart-vit-racer-blue-svart-l%c3%b6parsko-f%c3%b6r-m%c3%a4n ">nike lunarepic low flyknit 2 svart vit racer blue svart l枚parsko f枚r m盲n</a><a href="http://www.thevegfiles.com/shoes38/jordan-hydro-2-premier-tofflor-herr-svarta-metallisk-guld-svarta ">jordan hydro 2 premier tofflor herr svarta metallisk guld svarta</a>
nike sb stefan janoski hyperfeel mesh men 039 http://www.greatermaconbusinesswomen.com/shoes_fi24/nike-sb-stefan-janoski-hyperfeel-mesh-men-039
scarpe italia uomo donne nike air max 90 glow bianche flurorescent gituttie training miglior 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.ceremonyfilmservices.com/shoes_at29/m%c3%a4nner-schuhe-adidas-zx-flux-nps-schuh-schwarz-nike-sb-dunk ">m盲nner schuhe adidas zx flux nps schuh schwarz nike sb dunk</a><a href="http://www.ceremonyfilmservices.com/shoes_at30/jordan-relentless-trainingsschuhe-herren-schwarz-rot ">jordan relentless trainingsschuhe herren schwarz rot</a><a href="http://www.ceremonyfilmservices.com/shoes_at31/nike-air-jordan-first-class-light-bone-light-bone-summit-white-aj7312-015 ">nike air jordan first class light bone light bone summit white aj7312 015</a><a href="http://www.ceremonyfilmservices.com/shoes_at32/nagelneu-nike-air-force-high-heels-schuh-wei%c3%9f-grau-popul%c3%a4re ">nagelneu nike air force high heels schuh wei脽 grau popul盲re</a>
scarpe italia uomo donne nike air max 90 glow bianche flurorescent gituttie training miglior http://www.deutschepromis.com/shoes23/scarpe-italia-uomo-donne-nike-air-max-90-glow-bianche-flurorescent-gituttie-training-miglior
nike air max 90 kvinder sko rose r酶d gr酶n hvid special nike t酶j til billigr nike huarache tilbud sammenlign priser 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be1/nike-performance-set-short-de-bain-black-action-green-enfant-promos-nike ">nike performance set short de bain black action green enfant promos nike</a><a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be10/offizielle-enfant-chaussures-adidas-terrex-de-randonn%c3%a9e-vista-gris-core-noires-sombre ">offizielle enfant chaussures adidas terrex de randonn茅e vista gris core noires sombre</a><a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be11/germany-chaussure-femme-nike-air-huarache-peint-noir-mauve-impression-pourpre ">germany chaussure femme nike air huarache peint noir mauve impression pourpre</a><a href="http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be12/new-nike-mens-air-force-1-ultraforce-n7-white-black-black-black-turquoise-sz-11 ">new nike mens air force 1 ultraforce n7 white black black black turquoise sz 11</a>
nike air max 90 kvinder sko rose r酶d gr酶n hvid special nike t酶j til billigr nike huarache tilbud sammenlign priser http://www.ultraplusconsulting.com/shoes18/nike-air-max-90-kvinder-sko-rose-r%c3%b8d-gr%c3%b8n-hvid-special-nike-t%c3%b8j-til-billigr-nike-huarache-tilbud-sammenlign-priser
femme nike cuir bleu air max command air max en chaussures pour blanche grise de l 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.oneforallmarketeer.com/shoes28/zapatillas-adidas-oro-zapatillas-adidas-blanco-oro-hombre-mujer-superstar ">zapatillas adidas oro zapatillas adidas blanco oro hombre mujer superstar</a><a href="http://www.oneforallmarketeer.com/shoes29/realmente-gt-adidas-zapatos-de-amplia-lucha-respuesta-amplia-de-negro-blanco ">realmente gt adidas zapatos de amplia lucha respuesta amplia de negro blanco</a><a href="http://www.oneforallmarketeer.com/shoes3/precio-de-f%c3%a1brica-nike-air-max-2010-hombres-blancas-negro-zapatillas-nike-rebajas-mexico-nike-zapatillas-venta-air-max-espa%c3%b1a ">precio de f谩brica nike air max 2010 hombres blancas negro zapatillas nike rebajas mexico nike zapatillas venta air max espa帽a</a><a href="http://www.oneforallmarketeer.com/shoes30/ahorre-80%25-descuento-de-zapatos-running-running-zapatos-baratas-descuento-nike-dunk ">ahorre 80% descuento de zapatos running running zapatos baratas descuento nike dunk</a>
femme nike cuir bleu air max command air max en chaussures pour blanche grise de l http://www.ridingthetsunami.com/shoes_be32/femme-nike-cuir-bleu-air-max-command-air-max-en-chaussures-pour-blanche-grise-de-l
schwarz online shop g眉nstig nike sneakers wei脽 damen schuhe nike high heels g眉nstig kaufen factory preis 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.weddingactualday.com/shoes_fi13/boys-nike-air-max-anthracite-sneakers-shoes ">boys nike air max anthracite sneakers shoes</a><a href="http://www.weddingactualday.com/shoes_fi14/adidas-zx-flux-adv-x-mens-light-onix-craft-khaki-chalk-white ">adidas zx flux adv x mens light onix craft khaki chalk white</a><a href="http://www.weddingactualday.com/shoes_fi15/nike-mens-air-jordan-13-retro-prm-3m-reflective-synthetic-basketball-shoes ">nike mens air jordan 13 retro prm 3m reflective synthetic basketball shoes</a><a href="http://www.weddingactualday.com/shoes_fi16/mens-t-shirts-nike-nike-air-heritage-t-shirt-short-sleeve-sport-swash-logo-print-mens-mens-gym-training-tee-tops-sewn ">mens t shirts nike nike air heritage t shirt short sleeve sport swash logo print mens mens gym training tee tops sewn</a>
schwarz online shop g眉nstig nike sneakers wei脽 damen schuhe nike high heels g眉nstig kaufen factory preis http://www.kevinsimagination.com/shoes_at34/schwarz-online-shop-g%c3%bcnstig-nike-sneakers-wei%c3%9f-damen-schuhe-nike-high-heels-g%c3%bcnstig-kaufen-factory-preis
symbol of the brand nike free 5.0 l枚parskor gr氓 svarta vita z1harh4n senaste design nike fotbollsskor rea nike skor billigt 1398/04/18 06:34
<a href="http://www.davidmoormanphotography.com/shoes_fi33/nike-juvenate-burgundy ">nike juvenate burgundy</a><a href="http://www.davidmoormanphotography.com/shoes_fi34/marvin-the-martian-air-jordan-7-retro ">marvin the martian air jordan 7 retro</a><a href="http://www.davidmoormanphotography.com/shoes_fi35/nike-air-max-thea-w-keng%c3%a4t-naisten-koripallokenki%c3%a4-valkoinen-musta ">nike air max thea w keng盲t naisten koripallokenki盲 valkoinen musta</a><a href="http://www.davidmoormanphotography.com/shoes_fi36/demand-for-child-car-goes-up-as-new-traffic-rules-come-into-force-from-march ">demand for child car goes up as new traffic rules come into force from march</a>
symbol of the brand nike free 5.0 l枚parskor gr氓 svarta vita z1harh4n senaste design nike fotbollsskor rea nike skor billigt http://www.laurahighmoor.com/shoes13/symbol-of-the-brand-nike-free-5.0-l%c3%b6parskor-gr%c3%a5-svarta-vita-z1harh4n-senaste-design-nike-fotbollsskor-rea-nike-skor-billigt
adidas originals country og s32104 scarpe da ginnastica nere nero uomo adidas superstar rosse outlet italia 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi29/nike-lunar-tempo-2-running-naiset-brown-sneakers ">nike lunar tempo 2 running naiset brown sneakers</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi30/nike-air-huarache-run-nm-705159-036-for-men-magenta-volt-white-shoes-nike-24-7-air-max-nike-running-shoes-for-flat-feet-wide-varieties ">nike air huarache run nm 705159 036 for men magenta volt white shoes nike 24 7 air max nike running shoes for flat feet wide varieties</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi31/mens-and-womens-nike-air-huarache-city-low-white-ah6804-100-for-sale ">mens and womens nike air huarache city low white ah6804 100 for sale</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi32/description.-brand-nike-product-code-air-max-90 ">description. brand nike product code air max 90</a>
adidas originals country og s32104 scarpe da ginnastica nere nero uomo adidas superstar rosse outlet italia http://www.boulevardsandwellingtons.com/shoes18/adidas-originals-country-og-s32104-scarpe-da-ginnastica-nere-nero-uomo-adidas-superstar-rosse-outlet-italia
bleu basket nike marine fly air presto ref 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at09/air-max-tn-schuh-schwarz-weiss-m%c3%a4nner-nike ">air max tn schuh schwarz weiss m盲nner nike</a><a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at10/off-white-x-nike-air-jordan-1-low-white-university-blue-aq0818-148-item-no.-aq0818-148 ">off white x nike air jordan 1 low white university blue aq0818 148 item no. aq0818 148</a><a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at11/air-jordan-1-high-pass-the-torch-kawhi ">air jordan 1 high pass the torch kawhi</a><a href="http://www.mymedicinemaster.com/shoes_at12/nib-mens-mens-mens-size-9-nike-air-max-1-sneakers-red-crush-ah8145-600 ">nib mens mens mens size 9 nike air max 1 sneakers red crush ah8145 600</a>
bleu basket nike marine fly air presto ref http://www.tatabricks.com/shoes_fr27/bleu-basket-nike-marine-fly-air-presto-ref
enrichir nike capris dri fit sport essentials printed b茅b茅 pr茅scolaire filles color 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.sindipafford.com/shoes28/nike-hombre-zoom-rev-bhm-oro-qs-negro-metallic-oro-bhm-blanco-baratos-zapatos-de-mujer-zapatos-de-mujer ">nike hombre zoom rev bhm oro qs negro metallic oro bhm blanco baratos zapatos de mujer zapatos de mujer</a><a href="http://www.sindipafford.com/shoes29/zapatillas-mercadolibre-zapatos-adidas-futbol-sala-mercadolibre-zapatos-zapatillas-adidas-de-futbol ">zapatillas mercadolibre zapatos adidas futbol sala mercadolibre zapatos zapatillas adidas de futbol</a><a href="http://www.sindipafford.com/shoes3/shops-men-s-nike-black-squadron-blue-air-max-90-canada-shoes-winter-premium ">shops men s nike black squadron blue air max 90 canada shoes winter premium</a><a href="http://www.sindipafford.com/shoes30/rare-adidas-adipure-nba-all-star-superstar-rose-basketball-shoese-adizero-adidas-adidas ">rare adidas adipure nba all star superstar rose basketball shoese adizero adidas adidas</a>
enrichir nike capris dri fit sport essentials printed b茅b茅 pr茅scolaire filles color http://www.lindafrey.com/shoes_be16/enrichir-nike-capris-dri-fit-sport-essentials-printed-b%c3%a9b%c3%a9-pr%c3%a9scolaire-filles-color
suurempi kuva nike sb zoom stefan janoski high tape trainers miesten laivasto 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.irinawedding.com/shoes31/stretchy-jordan-boys-basketball-basketball-jordan-1-flight-4 ">stretchy jordan boys basketball basketball jordan 1 flight 4</a><a href="http://www.irinawedding.com/shoes32/unisexo-nike-elastico-finale-iii-tf-midnight-fog-blanco-volt-venta-en-l%c3%adnea ">unisexo nike elastico finale iii tf midnight fog blanco volt venta en l铆nea</a><a href="http://www.irinawedding.com/shoes33/adidas-neo-david-beckham-7-black-hi-tops-uk-7-beckham ">adidas neo david beckham 7 black hi tops uk 7 beckham</a><a href="http://www.irinawedding.com/shoes34/nike-huarache-run-ultra-gs-hombres-hombres-gs-mujeres-nike-air-jordan-5-retro-suede ">nike huarache run ultra gs hombres hombres gs mujeres nike air jordan 5 retro suede</a>
suurempi kuva nike sb zoom stefan janoski high tape trainers miesten laivasto http://www.usatodepoca.com/shoes_fi10/suurempi-kuva-nike-sb-zoom-stefan-janoski-high-tape-trainers-miesten-laivasto
nike talon talon rouge noir vert dunk haute blanche nike dunk pas cher 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes1/adidas-d-rose-7-mens-boost-black-and-white ">adidas d rose 7 mens boost black and white</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes10/fashion-prestos-5-v-casual-running-shoes-for-men-women-yellow-blue-grey-purple-pink ">fashion prestos 5 v casual running shoes for men women yellow blue grey purple pink</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes11/scontate-italia-uomo-nike-air-max-270-nero-bianca-verde-e-rosa-miglior-prezzo-air ">scontate italia uomo nike air max 270 nero bianca verde e rosa miglior prezzo air</a><a href="http://www.ladybugsquare.com/shoes12/acquista-97-tt-prm-2018-nuove-scarpe-da-corsa-donna-uomo-designer-chaussures-97s-giappone-obsidian-max97-scarpe-da-uomo-mens-scarpe-da-ginnastica-sport-da ">acquista 97 tt prm 2018 nuove scarpe da corsa donna uomo designer chaussures 97s giappone obsidian max97 scarpe da uomo mens scarpe da ginnastica sport da</a>
nike talon talon rouge noir vert dunk haute blanche nike dunk pas cher http://www.monicanoir.com/shoes_fr37/nike-talon-talon-rouge-noir-vert-dunk-haute-blanche-nike-dunk-pas-cher
vendita on line dettagli su da uomo grenson preston 19 in pelle in 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi25/nike-lebron-xii-custom-dark-blue-red-nike-usa-basketball-nike-roshe-kids ">nike lebron xii custom dark blue red nike usa basketball nike roshe kids</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi26/nike-prime-hype-df-musta-antrasiitti-tummanharmaa-valkoinen-miesten-lenkkarit ">nike prime hype df musta antrasiitti tummanharmaa valkoinen miesten lenkkarit</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi27/nike-mens-flex-experience-run-7-running-sneakers-from-finish-line-black-9.5 ">nike mens flex experience run 7 running sneakers from finish line black 9.5</a><a href="http://www.cinemainterruptus.com/shoes_fi28/nike-wmns-tennis-classic-white-urban-lilac-mujer-zapatos ">nike wmns tennis classic white urban lilac mujer zapatos</a>
vendita on line dettagli su da uomo grenson preston 19 in pelle in http://www.exclusivesofabintaro.com/shoes34/vendita-on-line-dettagli-su-da-uomo-grenson-preston-19-in-pelle-in
nike air max 1 ultra moire zapatillas mujer gris lobo blanco gris lobo nike futbol 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.tatabricks.com/shoes_fr35/choisir-nike-air-vapormax-homme-royal-bleu-jaune-noir-en-ligne-pas-cher ">choisir nike air vapormax homme royal bleu jaune noir en ligne pas cher</a><a href="http://www.tatabricks.com/shoes_fr36/nike-air-max-junior-free-3.0-v2-chaussures-homme-total-orange-gris ">nike air max junior free 3.0 v2 chaussures homme total orange gris</a><a href="http://www.tatabricks.com/shoes_fr37/nike-air-max-90-premium-chaussure-nike-sportswear-pas-cher-pour-homme-noir-argent ">nike air max 90 premium chaussure nike sportswear pas cher pour homme noir argent</a><a href="http://www.tatabricks.com/shoes_fr38/chaussures-nike-shox-r3-homme-mode-blanc-et-noir-shox-homme-nouvelle-saison ">chaussures nike shox r3 homme mode blanc et noir shox homme nouvelle saison</a>
nike air max 1 ultra moire zapatillas mujer gris lobo blanco gris lobo nike futbol http://www.butfirstbreakfast.com/shoes36/nike-air-max-1-ultra-moire-zapatillas-mujer-gris-lobo-blanco-gris-lobo-nike-futbol
good sale adidas football freak x kevlar 40 r 41 cleats pearl metallic light 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.guitartubers.com/shoes1/adidas-hombre-azul-nuevos-running-zapatos-c%c3%b3modos-zapatos-nuevos-azul-para-hombres-y-mujeres-el-limitado-tiempo-de-descuento ">adidas hombre azul nuevos running zapatos c贸modos zapatos nuevos azul para hombres y mujeres el limitado tiempo de descuento</a><a href="http://www.guitartubers.com/shoes10/adidas-enfriar-nueva-gris-rojo-adidas-%c3%a1mbar-light-up-w-sky-high-para-las ">adidas enfriar nueva gris rojo adidas 谩mbar light up w sky high para las</a><a href="http://www.guitartubers.com/shoes11/adidas-originals-turf-hombres-royal-en-azul-para-los-hombres-turf-lyst ">adidas originals turf hombres royal en azul para los hombres turf lyst</a><a href="http://www.guitartubers.com/shoes12/mejor-adidas-x-16-purechaos-fg-ag-azul-naranja-negro-botas-de-futbol ">mejor adidas x 16 purechaos fg ag azul naranja negro botas de futbol</a>
good sale adidas football freak x kevlar 40 r 41 cleats pearl metallic light http://www.rinconcuriosomusic.com/shoes_be6/good-sale-adidas-football-freak-x-kevlar-40-r-41-cleats-pearl-metallic-light
men off white x nike air vapormax sandals aaaa outlet 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.babytravelclub.com/shoes6/begagnad-nike-skor-storlek-43-helt-nya-i-124-73-stockholm-f%c3%b6r-shpock ">begagnad nike skor storlek 43 helt nya i 124 73 stockholm f枚r shpock</a><a href="http://www.babytravelclub.com/shoes7/graffiti-lebron-11-green-white-black-nike-running-shoes-black-nike-running-shoes-flyknit ">graffiti lebron 11 green white black nike running shoes black nike running shoes flyknit</a><a href="http://www.babytravelclub.com/shoes8/qualitat-eu-adidas-i5923-vista-grau-footwear-weib-core-schwarz-frauen-manner-adidas-schuhe-bb2089-70 ">qualitat eu adidas i5923 vista grau footwear weib core schwarz frauen manner adidas schuhe bb2089 70</a><a href="http://www.babytravelclub.com/shoes9/amazing-air-max-90-mens-shoes-low-cost-white-yellow-nike-huarache-run-ultra ">amazing air max 90 mens shoes low cost white yellow nike huarache run ultra</a>
men off white x nike air vapormax sandals aaaa outlet http://www.philosophyfloss.com/shoes_be11/men-off-white-x-nike-air-vapormax-sandals-aaaa-outlet
raffinement nike platine homme de gros formateurs tiempo mystic v tf chaussures blk 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.talesfromthecircus.com/shoes_at21/nike-air-max-91-classic-bw-damenschuhe-schwarz-pink-nike-air-max-97-premium ">nike air max 91 classic bw damenschuhe schwarz pink nike air max 97 premium</a><a href="http://www.talesfromthecircus.com/shoes_at22/site-web-en-ligne-outlet-nike-zoom-kobe-viii-8-herren-schuhe-billige-nike-2018-billiger ">site web en ligne outlet nike zoom kobe viii 8 herren schuhe billige nike 2018 billiger</a><a href="http://www.talesfromthecircus.com/shoes_at23/air-max-1-1-1-essential-size-38-5-7-5us ">air max 1 1 1 essential size 38 5 7 5us</a><a href="http://www.talesfromthecircus.com/shoes_at24/speichern-nike-air-jordan-i-neuer-nike-1-herren-schuhe-low-grau-schwarz-markt ">speichern nike air jordan i neuer nike 1 herren schuhe low grau schwarz markt</a>
raffinement nike platine homme de gros formateurs tiempo mystic v tf chaussures blk http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be7/raffinement-nike-platine-homme-de-gros-formateurs-tiempo-mystic-v-tf-chaussures-blk
nike internationalist womens lifestyle shoes sunset tint 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr17/conception-classique-nike-air-max-95-retail-noir-vert-chaussures-de-course-for-fr-air-max-blanche ">conception classique nike air max 95 retail noir vert chaussures de course for fr air max blanche</a><a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr18/nike-zoom-pegasus-33-running-shoes ">nike zoom pegasus 33 running shoes</a><a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr19/adidas-adios-et-boost-le-couple-de-l-ann%c3%a9e ">adidas adios et boost le couple de l ann茅e</a><a href="http://www.garythomasart.com/shoes_fr2/chaussures-homme-nike-air-max-skyline-bas-prix-noir-blanc-bleu-4-nike-tn-pas ">chaussures homme nike air max skyline bas prix noir blanc bleu 4 nike tn pas</a>
nike internationalist womens lifestyle shoes sunset tint http://www.pricecutvacations.com/shoes_fi16/nike-internationalist-womens-lifestyle-shoes-sunset-tint
niken lenkkitossut internationalist musta musta puhdasta platinaa store 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be1/nike-air-force-xxv-mens-low-basketball-shoes-sneakers-size-10 ">nike air force xxv mens low basketball shoes sneakers size 10</a><a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be10/adidas-adilette-cf-logo-slide-sandals-mens-navy ">adidas adilette cf logo slide sandals mens navy</a><a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be11/adidas-yung-96-black-off-white-well-sale ">adidas yung 96 black off white well sale</a><a href="http://www.paleovirtualsummit.com/shoes_be12/vente-nike-benassi-jdi-slide-homme-casual-chaussure-midnight-navy-windchill-438-d-am%c3%a3 ">vente nike benassi jdi slide homme casual chaussure midnight navy windchill 438 d am茫</a>
niken lenkkitossut internationalist musta musta puhdasta platinaa store http://www.joannawolf.com/shoes_fi29/niken-lenkkitossut-internationalist-musta-musta-puhdasta-platinaa-store
air jordan 5 v retro fire red 2015 335 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes6/air-force-1-low-mujeres-zapatillas-tutto-negro-zapatillas-training-nike-futbol-11-nike-air-max ">air force 1 low mujeres zapatillas tutto negro zapatillas training nike futbol 11 nike air max</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes7/el-%c3%baltimo-dise%c3%b1o-zapatillas-hombre-zapatillas-dise%c3%b1o-nike-sportswear-air-max-1 ">el 煤ltimo dise帽o zapatillas hombre zapatillas dise帽o nike sportswear air max 1</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes8/cheap-nike-zoom-winflo-2-nike-running-shoes-mens-womens-shoes-black-fierce-purple-white-bright ">cheap nike zoom winflo 2 nike running shoes mens womens shoes black fierce purple white bright</a><a href="http://www.cookasgoodasyoukiss.com/shoes9/adidas-originals-white-adilette-bold-slide-sandals-77-liked-on-polyvore-featuring-shoes.-zapatoszapatos-de-plataforma ">adidas originals white adilette bold slide sandals 77 liked on polyvore featuring shoes. zapatoszapatos de plataforma</a>
air jordan 5 v retro fire red 2015 335 http://www.mrsmoneypound.com/shoes8/air-jordan-5-v-retro-fire-red-2015-335
k枚p sverige nike alpha field general elite camo wolf gr氓 dark gr氓 cool 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.momentspromotion.com/shoes_at29/nike-air-max-1-premium-anthracite-black-875844-010-size-11 ">nike air max 1 premium anthracite black 875844 010 size 11</a><a href="http://www.momentspromotion.com/shoes_at30/kie-ney-amax-97-ultra-17-nike-air-max-97-ul-17-metallic-silver-bar-city-red-metallic-silver-varsity-red-918-356-003-mens-sneakers ">kie ney amax 97 ultra 17 nike air max 97 ul 17 metallic silver bar city red metallic silver varsity red 918 356 003 mens sneakers</a><a href="http://www.momentspromotion.com/shoes_at31/cheap-nike-shoes-air-jordan-future-mesh-nike-football-shoes-mercurial-nike-sales-promotion ">cheap nike shoes air jordan future mesh nike football shoes mercurial nike sales promotion</a><a href="http://www.momentspromotion.com/shoes_at32/nike-air-jordan-5-dmp-raging-bull-136027-601-1 ">nike air jordan 5 dmp raging bull 136027 601 1</a>
k枚p sverige nike alpha field general elite camo wolf gr氓 dark gr氓 cool http://www.20megapixelstories.com/shoes29/k%c3%b6p-sverige-nike-alpha-field-general-elite-camo-wolf-gr%c3%a5-dark-gr%c3%a5-cool
nike performance sk枚na metcon repper dsx gym tr盲ningskor herr outlet svart 1398/04/18 06:33
<a href="http://www.bodychemzen.com/shoes_at21/nike-air-max-1-honeycomb-blue-honeycomb-white-blue-spark-brand ">nike air max 1 honeycomb blue honeycomb white blue spark brand</a><a href="http://www.bodychemzen.com/shoes_at22/angebot-volle-gr%c3%b6%c3%9fe-matthew-dellavedova-8-2015-nike-schuhe-cleveland-cavaliers-rot-trikot-erm%c3%a4%c3%9figung-der-verkauf ">angebot volle gr枚脽e matthew dellavedova 8 2015 nike schuhe cleveland cavaliers rot trikot erm盲脽igung der verkauf</a><a href="http://www.bodychemzen.com/shoes_at23/three-quarter-view-of-mens-nike-air-max-95-se-jdi-casual-shoes-in-white-white-black ">three quarter view of mens nike air max 95 se jdi casual shoes in white white black</a><a href="http://www.bodychemzen.com/shoes_at24/angebot-volle-gr%c3%b6%c3%9fe-matthew-dellavedova-8-2015-nike-schuhe-cleveland-cavaliers-rot-trikot-erm%c3%a4%c3%9figung-der-verkauf ">angebot volle gr枚脽e matthew dellavedova 8 2015 nike schuhe cleveland cavaliers rot trikot erm盲脽igung der verkauf</a>
nike performance sk枚na metcon repper dsx gym tr盲ningskor herr outlet svart http://www.bettysnewbeginnings.com/shoes23/nike-performance-sk%c3%b6na-metcon-repper-dsx-gym-tr%c3%a4ningskor-herr-outlet-svart
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
 
لطفا در نظرسنجی شرکت کنید.
سوال: پیشرفته ترین شهرستان مننطقه لکستان کدام شهرستان میباشد؟ (فرهنگی،اقتصادی،علمی ،ساختار شهری و... )وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

آمار واطلاعات سایت
محل درج تبلیغات

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

وب سایت رسمی از گندمبان تا لکستان

کانون تبادل افکار مردم لک زبان

اخبار و روزنامه های امروز
پر بازدیدترین مطالب سایت

کد پربازدیدترین

نظرسنجی واشتراک گذاری

پشتیبانی

تصویر ثابت